Sınırların Ötesinde: Ronit Elkabetz

İzmir Fransız Kültür Merkezi
06.02.2019 - 17.00 - 19.00
08.02.2019 - 17.00 - 19.00
Sınırların Ötesi RONIT ELKABETZ 6 - 7 - 8 Şubat  Gösterimler ücretsizdir. İzmir Fransız Kültür Merkezi, İstanbul İsrail Başkonsolosluğu işbirliğiyle,  2016 yılında hayatını kaybeden yönetmen ve oyuncu Ronit Elkabetz’i fransız-İsrail ortak yapımı 6 filmiyle ağırlıyor. OR (HAZİNEM) 6 Şubat Çarşamba 17:00 Yönetmen Keren Yedaya Oyuncular Ronit Elkabetz, Dana Ivgy, Meshar Cohen İsrail, Fransa, 2003, 97' [...]

Sınırların Ötesi

RONIT ELKABETZ

6 – 7 – 8 Şubat 

Gösterimler ücretsizdir.

İzmir Fransız Kültür Merkezi, İstanbul İsrail Başkonsolosluğu işbirliğiyle,  2016 yılında hayatını kaybeden yönetmen ve oyuncu Ronit Elkabetz’i fransız-İsrail ortak yapımı 6 filmiyle ağırlıyor.

OR (HAZİNEM)

6 Şubat Çarşamba 17:00

Yönetmen Keren Yedaya
Oyuncular Ronit Elkabetz, Dana Ivgy, Meshar Cohen
İsrail, Fransa, 2003, 97′
İbranice; Fransızca ve Türkçe altyazılı +12 YAŞ

Or, seks işçisi annesiyle yaşayan genç bir kızdır.  Evdeki sorumlulukları zamanla yerini onun kişiliğinin vahşi yanına bırakır.  Bu arada Ruthie kızının ısrarları sonucu seks işçiliğini bırakarak bulduğu düşük maaşlı temizlik işini sürdürmeye çalışmaktadır, ancak sokaklardan uzak durmayı beceremez.

 

BANDONUN ZİYARETİ

6 Şubat Çarşamba 19:00

Yönetmen  Eran Kolirin
Oyuncular Ronit Elkabetz, Sasson Gabai, Saleh Bakri
İsrail, Fransa, 2007, 83′
İbranice, Arapça, İngilizce; Türkçe altyazılı

Mısırlı bir polis bandosu bir açılış töreninde konser vermek üzere İsrail’e gelir, ancak üyeler çeşitli sebeplerle havaalanında mahsur kalır. Ardından kendilerini çölün ortasında, unutulmuş bir kasabada bulurlar. Kayıp bando kayıp kasabadadır. Bunu pek kimse hatırlamaz. Zaten o kadar da önemli değildir.

 

GEÇ EVLİLİK

7 Şubat Perşembe 17:00

Yönetmen  Dover Kosashvili
Oyuncular Lior Ashkenazi, Ronit Elkabetz.

İsrail, Fransa, 2001, 98′
Gürcüce, İbranice; TR altyazılı

Oğulları Zaza’nın evlenmesini isteyen çift, her gece yeni bir gelin adayı görmeye gider. Zaza gelin adaylarını kendine hayran bırakır, ancak hiçbiri onun arzuladığı kişi değildir. Zira o Judith’e aşıktır. Zaza’dan yaşça büyük, bir kızı olan, bekar, bağımsız, etkileyici ve Faslı bir kadın olan Judith, Zaza’nın aile geleneklerine ters gelen her şeyin vücut bulmuş halidir.

 

EŞ EDİNMEK

7 Şubat Perşembe 19:00

Yönetmenler Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz
Oyuncular Ronit Elkabetz, Simon Abkarian, Gilbert Melki

İsrail, Fransa, 2004, 99
Ar., Fr., İbranice; Fransızca ve Türkçe altyazılı

Hayfa, 1979. Ardı ardına gelen kavgaların ardından Ohayon ailesi fertleri, ortak dinsel-kültürel kökenlerin ve sahip oldukları dört çocuğun dışında paylaştıkları hiçbir şey olmayan Vivane ve barıştırmaya çalışır. Çift birkaç gün süresince gelenek, aşk, korkular ve gelecek konusunda hararetli tartışmalar yaşar.

 

TUFAN

8 Şubat Cuma 17:00

Yönetmen Guy Nattiv
Oyuncular Ronit Elkabetz, Tzahi Grad, Michael Moshonov,

İsrail, Kanada, Almanya, Fransa,

2011, 98′ İbranice; TR altyazılı

13 yaşında, akıllı bir çocuk olan Yoni fiziksel olarak gelişmemiştir. Okulda alayların hedefidir. Anne babası boşanmanın eşiğindedir. Bar Mitzvah töreninin öncesinde otistik ağabeyi Tomer kaldığı tesisten eve döner ve ailenin düzenin iyice bozulur, sırlar açığa çıkar. Yoni’nin töreninde ele alacağı Nuh ve Tufan bölümü, adeta ailenin kırılgan ve donuk yapısını tarif eden bir metafora dönüşür.

 

Viviane Amsalem’in Boşanma Davası

8 Şubat Cuma 19:00

Yönetmenler Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz
Oyuncular Simon Abkarian, Sasson Gabai, Ronit Elkabetz,
İsrail, Fransa, Almanya, 2014, 112′
İbranice; Fransızca ve Türkçe altyazılı

İsrail’de sadece hahamlar nikah kıyıp çiftleri boşayabilirler. Ancak evliliğin bitebilmesi için kocanın rızası gerekir ki bu kararda koca yargıçtan daha fazla yetkiye sahiptir. Üç yıldır boşanmak için uğraşan Viviane Amsalem’in eşi buna razı değildir. Eşin uzlaşmaz, katı tutumu, Vivian’ın özgürlüğünü kazanma konusundaki kararlılığı ve yargıçların işlevinin muğlaklığı sonucunda saçma bir trajedi ortaya çıkar ve asıl mesele dışında her şey yargılanır.