Lisans

Lauréat Bursu (Lisans)

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin “Lauréat” bursları, Türkiye’deki frankofon bir eğitim kurumundan mezun olan ve birinci dönem eğitimini (lisans veya denkliği) Fransa’da sürdürmek isteyen en iyi Türk öğrencilere yöneliktir. Bursların tahsisi, Haziran ayında ve  sadece ilgili eğitim kurumların müdürlerinin talebi üzerine yapılmaktadır.

Francis Bouygues Vakfı Bursları

2005 yılında kurulan Bouygues Vakfı,  başarılı ve mesleki bir proje gerçekleştirmek isteyen ancak maddi olanakları yetersiz olan lise öğrencilerine yüksek eğitimlerini gerçekleştirmeleri ve önemli bir mesleki projeyi hayata geçirebilmeleri için yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Francis Bouygues Vakfı bursiyeri olabilmek için, adaylarda aranan özellikler :

– Fransızca veya yurt dşında Fransız kültürü diplomasına sahip olmak (Fransız bir liseden alınmış bakalorya)

– Pekiyi veya İyi dereceyle Fransızca genel veya teknolojik bakaloryaya sahip olmak.

– Fransa’da yükseköğretim görmek için mali zorluklarla karşılaşmak (Ailenin yıllık geliri 20.000 Euro’yu geçmemelidir).

– Güçlü bir motivasyon göstermek.

Burslar öncelikle bakaloryalarını aldıkları yılda başvuran adaylar arasından seçilen öğrencilere verilmektedir ve öğrencinin yükseköğrenimde ilk diplomasını alana kadar gerekli mali kaynakların karşılanmasını sağlamaktadır.

Başvuru dosyalarının teslim tarihleri: İçinde bulunulan yılda 1-31 Mayıs tarihleri arasında

Bilgi:  Vakıf, lise son sınıf öğrencileri, müdürler ve öğretmenler için broşür, afiş ve adaylık dosyasından oluşan bir bir bilgi seti tedarik etmektedir.

Bilgi için tıklayın.

Excellence-Major Bursu (Lisans)

Excellence-Major burs programı, Fransız ya da Fransızca eğitim veren liselerden mezun yabancı öğrencilerin, eğitimlerine Fransız Grandes Ecoles veya üniversitelerinde master derecesi (Bac +5) alana kadar devam etmelerine olanak sağlar. AEFE ve Fransa’nın Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen bu burs hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın!