Galatasaray Üniversitesi

Fransız işbirliğince desteklenen Türkiye’nin en önemli eğitim kurumları arasında olan Galatasaray Üniversitesi (GSÜ) frankofon bir Türk devlet üniversitesidir. 1992 yılında Fransız-Türk hükümetleri arasında imzalanan anlaşmayla kurulmuştur. Türk yetkililer tarafından “araştırma üniversitesi” olarak adlandırılan Galatasaray Üniversitesi, öğrencilerin lisans, master ve doktora eğitimlerini sağlamayı, uluslararası düzeyde araştırma programları düzenlemeyi, bu programlara katılmayı ve yönetici kadroların sürekli eğitimini sağlamayı amaçlamaktadır.
4000’e yakın öğrencisi bulunan üniversitede beş fakülte (Fen-Edebiyat, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Mühendislik ve Teknoloji), lisans üstü eğitim veren iki enstitü (Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri) ve bir meslek okulu (deniz taşımacılığı işletme bölümünde iki program) bulunmaktadır.

GSÜ öğrencileri 3 adet çift diploma programından yararlanabilir:

– GSÜ İletişim Fakültesi ile Bordeaux-Montaigne Üniversitesi
– GSÜ Felsefe Bölümü ile Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi
– GSÜ Ekonomi Bölümü ile Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi

Üniversitenin eğitim dili Fransızca ve Türkçedir. Bazı programlar İngilizce olarak verilmektedir. Üniversiteye giriş sistemi oldukça seçicidir (YGS-LYS ulusal sınavları). Üniversite bünyesinde, ERASMUS değişim programı sonucu birçok yabancı öğrenci bulunmaktadır; Galatasaray konsorsiyumu üyesi ve çift diploma oluşumuna katılan Fransız ortaklardan (31 kurum) katılan öğrenciler de bu uluslararası öğrencilere dahildir.
Daha fazla bilgi: www.gsu.edu.tr