Fransız Sinema Haftası

Institut français Türkiye’den Fransız Sinema Haftası

Geçtiğimiz yıl çok başarılı geçen bir ilk edisyonun ardından, Institut français Türkiye, 2022 yazı ve sonbaharında tüm ülkeyi kapsayacak olan ikinci Fransız Sinema Haftası’nın Gaziantep’ten başladığını duyurmaktan mutluluk duyar.

Fransız Sineması Haftası, Haziran ayının sonundan itibaren Türkiye’nin şimdilik on şehrinde, henüz yayınlanmamış Fransız sinema filmlerinin Türkçe altyazılı gösterimini yapacak.

Beş gün boyunca, izleyiciler her akşam farklı türde bir Fransız uzun metrajlı filmi izleyebilecekler. Programda 2021’de en iyi film dalında César kazanan komedi Adieu les cons, Fransız-Tunus draması Un fils; genç izleyiciler için animasyon filmi Petit Vampire; dans üzerine muhteşem bir belgesel olan Les Indes galantes ve iyi bir ekolojik gerilim örneği olan Rouge filmleri var.

Sinema salonu olan ve gösterim yapabilecek tüm kurumlar festivali ağırlayabilir !

Fransız Sinema Haftası’nı sinema salonu ve projeksiyon malzemesi olan tüm sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler hiç bir katılım bedeli ödemeden ağırlayabilecek. Festivali ağırlayacak kurumlardan sembolik bir fiyata bilet satmaları ve gelirin bir bölümünü Institut français Türkiye ile paylaşmaları bekleniyor. Institut français Türkiye filmlerin gösterim haklarını üstleniyor, ayrıca katılan kurumlara festivalin duyurulması için bir iletişim kiti de gönderilecek.

Fransız Sinema Haftası’nın önümüzdeki aylarda ziyaret edeceği şehirler ve gösterim mekanları hakkında bilgiyi sayfamızda bulabilirsiniz, Sinema Haftası’nı ağırlamak isteyen tüm kurumları Institut français Türkiye ile iletişim kurmaya davet ediyoruz:

Florent Signifredi florent.signifredi@ifturquie.org
Audiovisuel işbirliği Ataşesi

Haziran 2022

Gaziantep Kırkayak Kültür Merkezi

Antalya Kültür Sanat – AKS Kaleiçi Evi

Temmuz 2022

Ankara CerModern 12,13,14,18,19 Temmuz saat 20:30

Program (filmler Türkçe altyazılı):

  • 12/07 Salı, Les Indes galantes
  • 13/07 Çarşamba, Rouge
  • 14/07 Perşembe, Adieu les cons
  • 18/07 Pazartesi, Un fils
  • 19/07 Salı, Genç Vampir

Bilet satış: Biletinial

Agustos 2022

Foça Film Days & Foça Belediyesi – Foça Beş Kapılar Kalesi

Eylül 2022

Çanakkale Bienali & Mahal Sanat Mekanı

Diyarbakır Mordem & Wêjegeh (Diyarbakır Edebiyat Evi)

1. gün:

Les Indes galantes (Philippe Béziat, Fransa, 2021, 1s48dk, belgesel, Fransızca, Türkçe altyazılı)

30 hip-hop, krump, break, vogue dansçısı için bir ilk… Yönetmen Clément Cogitore ve koreograf Bintou Dembélé için bir ilk. Ve Paris Operası için bir ilk. Şehir dansı ve lirik şarkı arasında bir diyalog yaratarak, Jean-Philippe Rameau’nun barok başyapıtı Les Indes Galantes’i birlikte yeniden icat ediyorlar. Provalardan halka açık performanslara, takip ettiğimiz bir insan macerası ve politik meselelerle bir karşılaşma: Yeni nesil sanatçılar bugün Bastille’i alabilir mi?

« Tutkulu ve harika bir belgesel » Ghislain Vidal-Giraud, Audio vizüel isbirligi Ataşesi

2. gün

Adieu les cons (Albert Dupontel, Fransa, 2020, 1s27dk, komedi, Fransızca, Türkçe altyazılı)
43 yaşında ağır hasta olduğunu öğrenen Suze Trappet, 15 yaşındayken terk etmek zorunda kaldığı çocuğu aramaya karar verir. İdari arayışı, tükenmişliğin ortasında bir elli olan JB ve etkileyici bir coşkuyla kör bir arşivci olan Bay Blin ile yollarını kesiştirecek. Üçü, imkansız olduğu kadar muhteşem bir maceraya atılırlar.

« Film 2021’de en iyi film dahil yedi Cesar ödülü aldı! » Ghislain Vidal-Giraud

3. gün:

Rouge (Farid Bentoumi, Fransa, 2020, 1s28dk, ekolojik gerilim, Fransızca, Türkçe altyazılı)

Nour, sendika temsilcisi ve şirketin pivotu olan babasının her zaman çalıştığı kimya fabrikasında hemşire olarak işe alınır. Fabrika tam sağlık kontrolündeyken, genç bir gazeteci atık yönetimi soruşturmasına öncülük ediyor. İki genç kadın, yerel ekonominin temel direği olan bu fabrikanın birçok sır sakladığını yavaş yavaş keşfedeceklerdir. Nou, kirletici deşarjlar, doktor kayıtları veya gizli kazalar hakkında yalanlar arasında sessiz kalmak veya babasına ihanet etmek ve gerçeği gün ışığına çıkarmak arasında seçim yapmak zorunda kalacak.

« 2020 Cannes Film Festivali seçkisinden nefes kesici ve son derece güncel bir film » Ghislain Vidal-Giraud

 

4. gün:

Un fils (Medhi M. Barsaoui, Tunus & Fransa, 2020, 1s36dk, Fransızca ve Arapça, Türkçe altyazılı)

Farès ve Meriem, ayrıcalıklı bir geçmişe sahip modern bir Tunuslu ailedir; 10 yaşındaki oğulları Aziz ile birlikte Tunus’un güneyine yaptıkları bir yolculuk sırasında, arabaları bir terörist grubun hedefindedir ve çocuk ağır yaralanır… Bu kaza onların hayatlarını alt üst eder.

« Hayranlık uyandıran bir şekilde yorumlanmış, etkileyici bir ilk film, Venedik Film Festivali’nde dikkat çekti » Ghislain Vidal-Giraud

5. gün:

Petit vampire (Joann Sfar, Fransa, 2020, 1s25dk, Fransızca, Türkçe altyazılı)

Küçük Vampir perili bir evde mutlu bir grup canavarla yaşıyor, ama çok sıkılıyor… 300 yıldır 10 yaşında, bu yüzden korsan gemileri ve film kulübü, artık onu eğlendirmeyeli uzun zaman oldu. Onun rüyası arkadaş edinmek için okula gitmek. Ama ailesi izin vermez, dış dünya çok tehlikelidir. Sadık buldozeri Fantomate’in eşlik ettiği Küçük Vampir, diğer çocuklarla tanışmaya kararlı bir şekilde malikaneden gizlice kaçar.

« Hem çocuklara hem de ebeveynlerine hitap eden şiirsel, eğlenceli ve yumuşak bir çizgi film » Ghislain Vidal-Giraud

Fransız Sinema Haftası’nı şehrinizde ağırlamak ister misiniz? Tanıtım dosyasını indirin!

Basın bülteni için tıklayın!

Fransız Sinema Haftası düzenleyecek iseniz iletişim kitini talep edebilirsiniz :

Pınar Çorlu, Ülke iletişim sorumlusu
pinar.corlu@ifturquie.org