Türkiye’nin Goncourt Seçimi

Institut français Türkiye, Académie Goncourt himayesinde “Türkiye’nin Goncourt Seçimi” ödülünün ilkini düzenliyor. Türkiye Uluslararası Goncourt Seçimi düzenleyen 37. ülke oluyor.
Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi’nin himayesindeki Türkiye’nin Goncourt Seçimi, Fransızca edebiyatın tanıtımı ve Institut français Türkiye’nin kitap politikası açısından önemli bir etkinlik haline gelecektir.
Goncourt Ödülü’nün uluslararası bir versiyonu olan Türkiye’nin Goncourt Seçimi, Fransızca konuşan kitap kulüplerinin üyelerine ünlü ödülün final seçkisindeki eserleri okuma ve kazananı seçme fırsatı veriyor.

Türkiye’nin Goncourt Seçimi Takvimi

1. Ekim 2023: Académie Goncourt tarafından nihai kısa listenin açıklanması.
2. Aralık 2023 – Nisan 2024: Romanların kitap kulübü üyeleri tarafından okunması ve her kulüp içinde tartışılması.
3. Nisan 2024: Jüri toplantısı ve Türkiye’nin Goncourt Seçimi’nin ilan edilmesi.

Çerçeve belgesi için tıklayın.

Goncourt okuma kulüplerine nasıl katılabilirsiniz?

1. Mükemmel düzeyde Fransızca bilen (minimum C1 seviyesi) tüm frankofonlar Türkiye’nin Goncourt Seçimi için kurulan okuma kulüplerine katılabilir.
2. Türkiye’nin Goncourt Seçimi tartışmalarına katılabilmek için Académie Goncourt tarafından açıklanan nihai kısa listedeki dört kitabın da okunması gerekmektedir.
3. Goncourt kulüplerindeki tartışma toplantılarına katılım zorunludur.

Aralık 2023 boyunca, bu koşulları sağlayan herkes, bulundukları yere bağlı olarak kitap kulüplerine katılmak için aşağıdaki kişilerle iletişime geçebilir:

Ankara: Sultan Alparslan, Institut français Ankara kütüphane sorumlusu: sultan.alparslan@ifturquie.org
İstanbul: Ayfer Simms, Institut français İstanbul kütüphane sorumlusu: ayfer.simms@ifturquie.org
İzmir: Nathalie Brisson, Institut français İzmir kütüphane sorumlusu: nathalie.brisson@ifturquie.org
Galatasaray Üniversitesi: Marie-Hélène Sauner, Frankofoni’den sorumlu profesör saunermarie@gmail.com , mhsaunerleroy@gsu.edu.tr ya da gsdagtekin@gsu.edu.tr