Türkiye’nin Goncourt Seçimi

NEIGE SINNO, TRISTE TIGRE İLE TÜRKİYE’NİN İLK GONCOURT SEÇİMİNİ KAZANDI

Académie Goncourt’un onayıyla Institut français Türkiye, Frankofoni Ilkbaharı münasebetiyle Türkiye’nin Goncourt Seçimi’ni başlattı. Yazar ve Goncourt Akademisi üyesi Tahar Ben Jelloun’un katılımıyla 20 Mart 2024 tarihinde resmen duyurulan olan bu etkinlikle Türkiye, bu büyük Frankofon okuma kulübüne katılan 37. ülke oldu.

Institut français Türkiye’nin Ankara, İstanbul ve İzmir şubelerinin medya kütüphanelerinde ve ve Frankofon Galatasaray Üniversitesi’nde kurulan dört okuma kulübünün temsilcileri, 2023 Goncourt Ödülü için kısa listeye kalan kitapları birkaç ay boyunca okuduktan sonra, 17 Nisan 2024 tarihinde yazar Mathias Enard’ın (Can Yayınları tarafından Türkçeye çevrilen Boussole adlı kitabıyla 2015 Goncourt Ödülü’nü kazanan) başkanlığında bir araya geldi.

Jüri, Türkiye’nin ilk Goncourt Ödülü’nü geleneğe uygun olarak öğle yemeğinde büyük bir çoğunlukla Neige Sinno’nun Triste Tigre adlı kitabına verdi. Kitap, üyeleri “yazarın zor bir konu olan ensesti ele alışındaki incelik ve denge” ile etkiledi.

Institut français Türkiye, Triste Tigre’in Türkçeye kazandırılarak Türkiye’de yayınlanmasını destekleyecek.

Türkiye’nin Goncourt Seçimi, sadece okurlar için değil, aynı zamanda Türkiye’ye davet edilen Fransız yazarlar için de yıllık ulusal bir etkinlik ve Institut français Türkiye’nin Fransızca konuşulan dünyayı, okumayı ve çeviriyi destekleme faaliyetlerinde önemli bir etkinlik haline gelecektir.

Ortak okuma zevkini ve edebi tartışma zevkini yeniden canlandıran bu ilk edisyonun başarısı, etkinliğin geliştirilmesi için de bir teşviktir. Institut français Türkiye, 2024-2025 yıllarında Türkiye’deki Alliances françaises ve Fransızca konuşulan üniversite ve liselerde başka okuma kulüplerinin kurulmasını teşvik edecektir.

Türkiye’nin Goncourt Seçimi

Institut français Türkiye, Académie Goncourt himayesinde “Türkiye’nin Goncourt Seçimi” ödülünün ilkini düzenliyor. Türkiye Uluslararası Goncourt Seçimi düzenleyen 37. ülke oluyor.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi’nin himayesindeki Türkiye’nin Goncourt Seçimi, Fransızca edebiyatın tanıtımı ve Institut français Türkiye’nin kitap politikası açısından önemli bir etkinlik haline gelecektir.

Goncourt Ödülü’nün uluslararası bir versiyonu olan Türkiye’nin Goncourt Seçimi, Fransızca konuşan kitap kulüplerinin üyelerine ünlü ödülün final seçkisindeki eserleri okuma ve kazananı seçme fırsatı veriyor.

Goncourt okuma kulüplerine nasıl katılabilirsiniz?

  1. Mükemmel düzeyde Fransızca bilen (minimum C1 seviyesi) tüm frankofonlar Türkiye’nin Goncourt Seçimi için kurulan okuma kulüplerine katılabilir.
  2. Türkiye’nin Goncourt Seçimi tartışmalarına katılabilmek için Académie Goncourt tarafından açıklanan nihai kısa listedeki dört kitabın da okunması gerekmektedir.
  3. Goncourt kulüplerindeki tartışma toplantılarına katılım zorunludur.

Aralık 2023 boyunca, bu koşulları sağlayan herkes, bulundukları yere bağlı olarak kitap kulüplerine katılmak için aşağıdaki kişilerle iletişime geçebilir:

– Ankara: Sultan Alparslan, Institut français Ankara kütüphane sorumlusu: sultan.alparslan@ifturquie.org

– İstanbul: Ayfer Simms, Institut français İstanbul kütüphane sorumlusu: ayfer.simms@ifturquie.org

– İzmir: Nathalie Brisson, Institut français İzmir kütüphane sorumlusu: nathalie.brisson@ifturquie.org

– Galatasaray Üniversitesi: Marie-Hélène Sauner, Frankofoni’den sorumlu profesör saunermarie@gmail.com , mhsaunerleroy@gsu.edu.tr ya da gsdagtekin@gsu.edu.tr

Türkiye’nin Goncourt Seçimi Takvimi

  1. Ekim 2023: Académie Goncourt tarafından nihai kısa listenin açıklanması.
    2. Aralık 2023 – Nisan 2024: Romanların kitap kulübü üyeleri tarafından okunması ve her kulüp içinde tartışılması.
    3. Nisan 2024: Jüri toplantısı ve Türkiye’nin Goncourt Seçimi’nin ilan edilmesi.

Çerçeve belgesi için tıklayın.