İşbirliği

Üniversite ve araştırma kurumlarının başlıca muhatapları olan Türkiye Fransız Kültür Merkezi ve SCAC, bilim ve araştırma alanlarında Fransız-Türk işbirliğini desteklemektedirler.

Hareketlilik ve bilimsel işbirliği programı
İki taraflı ve çok taraflı işbirliği programları aracılığıyla desteklenen bilimsel işbirliği programları hakkında bilgi edinmek için lütfen iletişime geçiniz.

Bilimsel etkinlikler
Fikir tartışmaları, konferanslar, Fransız üniversitelerinden gelen konuklar ile bilgilendirme günleri : Tüm yıl boyunca düzenlenen kolokyum ve seminerler, beşeri ve sosyal bilimler, bilim ve teknoloji alanlarında kamunun bilgilendirilmesini ve üniversiteler arasında işbirliklerinin oluşturulmasını sağlar.

Curie+ belgesi
Curie+ , Türkiye’de yüksek öğretim ve araştırmanın durumu ile ilgili bir başvuru belgesidir.
Ayrıntılı bilgi için

İletişim:
Martin GODON
Fransa Büyükelçiliği, Üniversite İşbirliği Ataşesi
Türkiye Fransız Kültür Merkezi
Istiklal Caddesi n° 4 İstanbul/ Taksim
martin.godon@ifturquie.org

Romain LACHAMBRE
Fransa Büyükelçiliği, İşbirliği sorumlusu
Institut français Türkiye
siviltoplum@ifturquie.org

Arkeoloji, beşeri ve sosyal bilimler

Araştırma programının, Fransız Anadolu Araştırmaları Entitüsü (IFEA) işbirliğiyle ve arkeolojik misyonları tamamlaycı şekilde ve ayrıca IFEA’nın uzmanlığından yararlanarak arkeoloji ve beşeri ve sosyal bilimler alanlarındaki Fransız-Türk ağının güçlendirilmesine katkıda bulunan eylemlere destek olması amaçlanmıştır (ortak uzman gözetimi altındaki ya da denetimindeki doktoralar, genç araştırmacılar için bilimsel tatiller, Türk kuruluşlarının de desteğiyle düzenlenen doktora okulları ve kolokyumlar). Ayrıntılı bilgi için
Türk Siyaseti Gözlem Merkezi