Eğitim

Fransızca kursları ve kültürel etkinlikler düzenleyen Fransız Kültür Merkezi aynı zamanda eğitim işbirliği alanında da önemli bir aktördür: Türkiye’deki Fransız ve frankofon kurumlarla ortaklık, frankofoninin tanıtımı gibi faaliyetlerimizle ilgili bilgilerin beklentilerinizi karşılaması umuduyla sizleri çeşitli ortaklıklarımız ve projelerimizi keşfetmeye davet ediyoruz.

Türkiye’deki birçok kurum Fransızca eğitim vermektedir. Fransız-Türk işbirliğini ve Fransızca eğitimini sürekli canlı tutmak için Fransız Kültür Merkezi bu kurumlarla yakın işbirliği içerisinde çalışmaktadır.

İletişim:

Odile COBACHO
Eğitim İşbirliği Ataşesi
Fransa Büyükelçiliği, İşbirliği ve Kültürel Etkinlik Servisi

Türkiye Fransız Kültür Merkezi
odile.cobacho@diplomatie.gouv.fr

Vincent BROUSSE
Fransızca İşbirliği Ataşesi
Fransa Büyükelçiliği, İşbirliği ve Kültürel Etkinlik Servisi

Türkiye Fransız Kültür Merkezi, İstanbul şubesi
vincent.brousse@ifturquie.org

Frankofoninin tanıtımı

Fransızcanın yayılması tüm dünyadaki Fransız diplomasisinin önceliğidir.
Fransa Büyükelçiliği’nin İşbirliği ve Kültürel Etkinlik Servisi, Türkiye’de Fransızcanın güçlendirilmesi amacıyla, ilköğretim, lise ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, eğitim kurumları müdürleri, çevirmenler ve aydınlardan oluşan Fransızca konuşan aktörlerle işbirliği içerisinde bir dizi etkinliği tasarlayarak hayata geçirir ve destekler.
Bu çerçevede, frankofoninin tanıtımına yönelik yarışma, buluşma, formasyon gibi çeşitli eğitsel ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler, paylaşım, tartışma ve yaratıcılık dili olan Fransızca etrafında Türkiye’deki frankofon ağı, dışarıya açık bir dil topluluğu ruhuyla bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.