Görev ve Etkinlikler

Institut français Türkiye’nin Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne bağlı, finansal otonomiye sahip bir kurumdur. Faaliyet alanları Fransızca öğretimi, kültürel ve görsel-işitsel işbirliği, dil, eğitim, bilim konularında işbirliği ve üniversiteler ile işbirliğidir.

Institut français Türkiye’nin üç kampüsü her yaşa ve her ihtiyaca yönelik Fransızca kursları sunar, DELF-DALF Fransızca resmi diploma sınavlarını düzenler ve birer kütüphane barındırır.

Kurumsal ağımız

Fransız kültürünü tüm çeşitliliği ve modernliği ile tanıtmayı amaçlayan bir kültür politikası yürüten Institut français Türkiye bulunduğu her kentin kültür hayatına dahil olmayı hedefler. Bu amaçla, farklı sanatsal alanlarda, yerel ortaklarlarla sürekliliği olan ilişkiler geliştirilmektedir. Institut français Türkiye programlarında düzenli olarak yer alan Müzik Bayramı, XXF güncel müzik festivali ve Frankofoni Haftası gibi Türkçe ve Fransızca kültür – sanat etkinlikleri her yaş ve ilgi alanına hitap etmektedir.

Dil, eğitim, bilim konularında ve üniversiteler ile işbirliği alanında Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne destek olan Institut français Türkiye aynı zamanda Fransa’da yüksek öğretim tanıtımından sorumlu Campus France bürolarını da bünyesinde barındırır.

Institut français Türkiye tüm dünyada 96 enstitüden ve 800’den fazla Alliance française’den oluşan bir ağın parçasıdır ve bu yönden Fransa’nın tüm dünyada kültür faaliyetlerini yöneten Paris merkezli Institut français ile yakın ilişki içindedir.