Doktora Sonrası

İTÜ ile Ortak Finanse Edilen
Doktora Sonrası Bursu

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğiyle doktora sonrası araştırmacılar için hareketlilik ödeneği tahsis edilmiştir.  Türk araştırmacılara akademik kariyerlerinin farklı etaplarında Fransız meslektaşları ile birlikte çalışma fırsatı sağlayan bu yüksek seviyeli program Fransa ve Türkiye arasında bilim alanında yeni bilimsel işbirlikleri yaratmak için bir başlangıç noktası olmayı amaçlamaktadır.

Başvuru Şartları (Inglizce)

2021 Araştırma Bursları
(Doktor Adayları, Doktora Sonrası ve Araştırmacılar)

(Doktor Adayları, Doktora Sonrası ve Araştırmacılar)

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği 2023 araştırma bursları için adaylık başvuruları başlamıştır.

Bu program üç farklı finansmanı öngörmektedir. :
– Doktora öğrencileri için hareketlilik bursu (ortak vesayet ile gerçekleştirilen doktora sahipleri başvuruda bulunamaz)
– Genç araştırmacılar için hareketlilik bursu (doktora tezinin tamamlanmasını takip eden 3 yıl süresince başvurulabilmektedir).
– Davetli öğretim üyeleri için hareketlilik bursu.

Hareketlilik bursları Türk araştırmacılar için akademik kariylerlerinin farklı aşamalarında Fransız araşatıma ekipleri ile etkileşim içinde bulunmalarına olanak sağlamaktadır. İleri düzeyde araştırma bursu olan bu program Fransa ve Türkiye arasında yeni bilimsel işbiliklerinin doğmasının başlangıcı olmayı hedeflemektedir.
Adaylık için son başvuru tarihi : 20 Aralık 2021 (gece yarısı).

Ayrıntılı ilan
Adaylık formu

2022 Araştırma bursları kampanyası sonuçları için tıklayınız.