Söyleşi: Gazetecilik ve Albert Londres – Dünyayı anlatmak taraf seçmeyi gerektirir mi?

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
20.10.2018 - 17:00

Demokrasi sendelediğinde gazeteci nasıl bir rol oynayabilir? Bunun bedeli nedir? Gazeteci hangi engelleri aşmalıdır? Tarafsızlık imkansız mıdır? Bu meslek taraf almayı gerektirir mi?  

SÖYLEŞI

Gazetecilik ve Albert Londres – Dünyayı anlatmak taraf seçmeyi gerektirir mi?

« Bizim mesleğimizin amacı hoşnut etmek değildir; ancak haksızlık yapmak da değildir. Bizim mesleğimiz kalemimizle yaraya parmak basmaktır. » Ünlü Fransız gazeteci Albert Londres’a (1884-1932) ait bu alıntı , basın dünyasında bir referansa dönüşmüş ve hiçbir zaman bugün olduğu kadar  gündemde olmamıştır. Demokrasi sendelediğinde gazeteci nasıl bir rol oynayabilir? Bunun bedeli nedir? Gazeteci hangi engelleri aşmalıdır? Tarafsızlık imkansız mıdır? Bu meslek taraf almayı gerektirir mi?

Söyleşi dili Fransızcadır, Türkçe simültane çeviri yapılacaktır.

Katılımcılar :  Kadri Gürsel (Eski Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı), Erol Önderoğlu (Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye temsilcisi), Annick Cojean (Le Monde gazetesi dış haberler muhabiri), Delphine Minoui (Le Figaro gazetesi Türkiye muhabiri)

Kadri Gürsel
Cerf yayınlarında « Türkiye, sıfır yılı » kitabının yazarı  Kadri Gürsel, Türk basınının en saygın gazetecileri arasında yer alıyor. Daha önce AFP ve Milliyet gazetesi için çalışan Kadri Gürsel, yakın zaman önce Cumhuriyet gazetesinden, gazetenin siyasi yönünü değiştirmesi nedeniyle istifa etti. 2016 Ekim ayında,  Cumhuriyet gazetesinin ona yakın gazetecisine karşı açılan tartışmalı bir davada  « terörist faaliyetler » iddiasıyla tutuklanan Kadri Gürsel, on bir ay sonra tahliye oldu.

Erol Önderoğlu
Yirmi iki yıldan bu yana Sınır Tanımayan  Gazeteciler Örgütü’nün Türkiye temsilcisi olan Erol Önderoğlu basın özgürlüğüne karşı saldırıları günü gününe takip etmektedir. Türk medyası üzerindeki baskıları çok yakından izleyen gazetecinin yazıları bianet.org sitesinde düzenli olarak yayınlanmaktadır. Roosevelt des 4 Libertés, Erhard-Busek SEEMO ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) gibi birçok basın ödülüne layık görülmüştür.

Annick Cojean
Otuz yıldan bu yana Le Monde gazetesinde dış haberler muhabiri olarak çalışan Annick Cojean dünyanın pek çok farklı yerinde gündemi takip etti. Özellikle kadın konusuna özel bir önem atfeden Cojean, birçok televizyon belgeseline ve ona yakın kitaba imza attı.  Yazdığı kitaplar arasında  « Kaddafi’nin haremindeki kurbanlar » (Grasset) ve  « Je ne serai pas arrivée là si… » (Grasset/Le Monde) yer almaktadır. 2010 yılından bu yana, 1996’da aldığı Albert Londres Ödülü’nün başkanlığını yürütmektedir.

Delphine Minoui
Orta Doğu uzmanı olan Delphine Minoui, Le Figaro gazetesi dış haberler muhabiridir.  İran, Irak, Afganistan, Lübnan ve Mısır’dan sora halen Istabul’da görevli olan gazeteci, 2006 yılında Albert Londres ödülüne layık görüldü. En son yayınlanan kitabı « Daraya’daki kitap kaçakçıları, Suriye’de gizli bir kütüphane » (Seuil) belgesel kategorisinde Elle dergisinin büyük okuyucu ödülünü aldı.