EDEBİYAT BULUŞMASI: Mathias Enard & Ebru Erbaş

Institut français Ankara, Konrad Adenauer Cd. No 30, Yıldız
17.04.2024 19:30

Konuşma dili Fransızca, Türkçe simültane çeviri yapılacak

Institut français, Türkiye Goncourt Seçimi kapsamında bir araya gelen Fransız yazar Mathias Enard ve Boussole (2015 Goncourt Ödülü) romanının Türkçe çevirmeni Ebru Erbaş ile, sizleri bir edebiyat buluşması ve ardından imza seansına davet ediyor.

17 Nisan Çarşamba, 19.30
Yer: Institut françaiş Ankara
Giriş ücretsiz, kayıt zorunlu, buraya tıklayın
Konuşma dili Fransızca, Türkçe simültane çeviri yapılacak

Konuşmacılar:

Mathias Enard

Fransız yazar ve çevirmendir. Ecole du Louvre’da eğitimini tamamladıktan sonra, INALCO’da Arapça ve Farsça eğitimine devam etmiştir. Ortadoğu’da uzun süre kaldıktan sonra, Barselon’da ve Berlin’de yaşayıp Fransa’ya dönmüştür. 2008 yılında Actes Sud, birinic şahsın ağzından beş yüz sayfalık tek bir cümleden oluşan Zone adlı romanını yayınlamıştır. 2008 Décembre Ödülü, Candide Ödülü ve 2009 Livre Inter Ödülü gibi birçok ödül almıştır. 2015 yılında, Batının Doğuya bakışını ele alan Boussole (Ebru Erbaş tarafından Türkçe Pusula olarak çevirilmiştir) adlı romanı Goncourt ödülünü almıştır. 2020 yılında Le Banquet annuel de la confrérie des Fossoyeurs (Mezar Kazıcıları Birliğinin Yıllık Ziyafeti) romanından sonra, Déserter yayınlanan son kitabıdır.

Ebru Erbaş

İstanbul’da doğdu. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde ve Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde okdu. Yayınevleri, süreli yayınlar için çevirmenlik ve editörlük işlerinin yanı sıra, ticari, siyasi, diplomatik metinler, haber, makale, senaryo gibi çeşitli yazı işleri üretiyor. Çeviri eserlerinin yanı sıra Kartal Belediye Plajı ve Mandilina Bahçeleri isimli çocuk kitabı yayımlamdı. Ebru Erbaş, Mathias Enard’ın Pusula adlı romanının çevirisiyle 2019 Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’ne ve 2021 Institut français Türkiye’nin Çeviri Ödülüne layık görüldü.