ETKİNLİK TAKVİMİ


FKM SÖYLEŞİ: NEJAD DEVRİM PARİS’TE BİR TÜRK RESAM

FKM - Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
KAYIT OL
FKM - Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
13.12.2018 - 19:00

FKM KONFERANS

FKM SÖYLEŞİ: NEJAD DEVRİM PARİS’TE BİR TÜRK RESAM

  • 13.12 Perşembe, 19.00
  • Konferans dili Fransızca, Türkçe simültane çeviri yapılacaktır
  • Giriş ücretsizdir
  • Rezervasyon: murat.celik@ifturquie.org

Konuşmacılar:

  • Clotilde Scordia
  • Maria Devrim‘in katılımıyla

Nejad Devrim

1923‘te İzzet Melih ve Fahrünnisa Zeid’in oğlu olarak İstanbul’da doğdu. Aliye Berger, Cevat Şakir ve Füreya Koral gibi pek çok sanatçının mensubu olduğu bir aile ortamında yetişti. Galatasaray Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarından başlayarak resim yaptı. 1941‘de girdiği İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde Bedri Rahmi, Zeki Kocameni, Nurullah Berk ve Léopold Lévy’nin atölyelerinde çalıştı: “d Grubu”‘nda ve “Yeniler Grubu”‘nda yer aldı. Bizans resim geleneği ve hat sanatı gibi geçmişten esinlenerek, modern bir sentez oluşturmayı denedi. 1946 yılında Paris’e yerleşerek çalışmalarını Montparnasse’daki atölyesine taşıdı. 1947‘de Galerie Allard’da ilk kişisel sergisini açtı. 1956‘ya dek Salon de Mai ve Salon des Réalités Nouvelles sergilerine katıldı. Eserleri ayrıca Paris, Londra ve New York’ta düzenlenen pek çok önemli sergide yer aldı. Bu yıllarda “Ecole de Paris”‘nin sanatçıları arasında gösterilen Devrim, 1952 yılında Salon d’Octobre’un kurulmasında aktif rol oynadı. Aynı yıl Maria Tarlowska ile evlendi ve 1955 yılında kızı Veronica Claire Şirin dünyaya geldi. 1956‘dan başlayarak Danimarka’da bir dizi sergide yer aldı. Ertesi yıl önce 4 ay kaldığı Amerika’ya, ardından İngiltere’ye seyahat etti. Bu döneme ait eserlerini 1958‘de Brüksel’de Palais des Beaux-Arts’da açılan retrospektif bir sergiyle sundu. 1960‘da bir yıllığına ailesiyle Varşova’ya yerleşti: sıklıkla resmettiği Moskova, Taşkent, Semerkant, Buhara ve Alma-Ata’yı gezdi. 1962-1964 yıları arasında Çin’e seyahatler yaparak yeni peyzajlar resmetti. 1965 yılında Alman Kültür Merkezi’nde açılan sergisi için kısa bir süreliğine İstanbul’a döndü. 1968‘de Polonya’ya yerleşti. 1980‘de yeniden New York’a gitti. 1981‘de Viyana ve İstanbul’da birer kişisel sergi açtı. Eserleri 1993 yılından itibaren Galeri Nev İstanbul ve Ankara’da sergilendi. 1995 yılında Polonya’nın Nowy-Sacz kentinde hayata veda etti. 2001 yılında İstanbul AKM’de Galeri Nev tarafından Haldun Dostoğlu küratörlüğünde kapsamlı bir retrospektif sergisi düzenlendi.

Maria Devrim

Polonya’da doğan Maria Devrim, 1944’te Varşova Ayaklanması sırasında ve Polonya’nın Nazi işgaline karşı aktif bir savaş kahramanıdır. İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda savaş esnasında  yaralarının tedavisi için, yerleşmek ve Fransızca öğrenmek için Paris’e gelir. Sciences Po Paris’ten mezun olduktan sonra, birkaç yıl mühendislik/danışman bürolarında çalışmıştır ve Paris Okulun kadın sanatçılara öncelik tercih edip ve sergileyen Maria, Valmay galerisinin yönetimine geçiyor. 1946’da Paris’te Nejad ile tanışır ve 1952’de onunla evlenir. Nejad’ın ömür boyu sadık desteği olan Maria Devrim, Fransa’da ve Türkiye’de sergiler düzenleyerek Nejad’ın çalışmalarını savunmaya ve sunmaya devam ediyor.

Clotilde Scordia

Clotilde Scordia, André Lhote’ın eserlerinin kataloguna on iki yıl çalıştı. Paris-Sorbonne’daki yüksek lisansının çerçevesinde, Paris’in İkinci Okulu’ndan  Türk sanatçıları üzerine uzmanlaştı (Nejad’ın monografi ve eserlerinin kataloguna ve Paris Türk Okulu’nun incelemesi). Paralel olarak, Paris İkinci Okulu’nun Avrupalı olmayan sanatçıları hakkında yazmaya, kataloglarda (Albert Bitran ve Nejad) basın ya da bilimsel dergiler için çalışmalarına devam ediyor.