YILDIZLARLA ODA MÜZİĞİ

Süreyya Operası
13.06.2017 - 08:00

YILDIZLARLA ODA MÜZİĞİ

Jean-Marc Phillips, keman
Xavier Phillips, viyolonsel
François-Frédérique Guy, piyano

YILDIZLARLA ODA MÜZİĞİ

Jean-Marc Phillips, keman
Xavier Phillips, viyolonsel
François-Frédérique Guy, piyano

45. İstanbul Müzik Festivali klasik müziğin yıldızlarını festival dinleyicileriyle buluşturmaya devam ediyor: Virtüözitesiyle nefes kesen Jean-Marc Phillips, efsane çellist Rostroprovich’in gözbebeği Xavier Phillips ve ünlü Beethoven yorumcusu piyanist François-Frédéric Guy festivalde bir araya geliyor.

Uluslararası keman yarışmalarında birçok saygın ödülün sahibi Jean-Marc Phillips, Trio Wanderer topluluğu ile sürdürdüğü kariyerine paralel olarak, önemli orkestralarda solist olarak yer alıyor. Aynı zamanda, Paris Yüksek Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olan Phillips, piyanist Marie-Joseph Jude ile düzenli olarak konserler vermektedir. Müzisyen, akordeon sanatçısı Richard Galliano ile Piazzolla Forever projesini gerçekleştirmiştir.

Uluslararası Çaykovski ve Rostropoviç Yarışması da dâhil olmak üzere birçok uluslararası yarışmada ödül kazanan çellist Xavier Phillips, dikkatini çektiği efsane çellist Mstislav Rostropovich’in desteğiyle La Scala Filarmoni, Mariinsky Orkestrası, New York Filarmoni ve Chicago Senfoni Orkestrası ile verdiği konserlerle müzik dünyasına adım attı. Valery Gergiev, Riccardo Muti, Kurt Masur ve daha nice şeflerle birlikte çalışan ve 2015 Grammy adaylığı bulunan Phillips, kayıtları ile Le Monde de la Musique Choc ve Grand Prix du Disque ödüllerinin sahibi oldu.

Alman romantiklerinin fakat bilhassa Beethoven’ın usta yorumcusu François-Frédéric Guy Beethoven’ın tüm 32 piyano sonatını kaydetti. Guy, Bonn Beethoven, Printemps des Arts de Monte‐Carlo ve Varşova Chopin Festivallerinin düzenli konukları arasında. Paris Orkestrası, Londra Filarmoni ve Lüksemburg Filarmoni gibi seçkin orkestralarla çalan Guy, son yıllarda verdiği konserlerde hem yorumcu hem de şef olarak yer alıyor.

2012’de Beethoven projesi için bir araya gelen üçlü, o günden beri birlikte oda müziği ve kayıt çalışmalarına devam etmekte, uluslararası basında övgü dolu yorumlarla yer almakta. Geçtiğimiz senelerde festivalin konuğu olan ve unutlmayan bir konser veren üç yıldız, bir kez daha festival izleyicileriyle buluşuyor.

 

Program :

Johannes Brahms
Keman Sonatı No. 3 Re minör, op. 108
Violin Sonata No.3 in D minor, op.108

 Felix Mendelssohn
Viyolonsel Sonatı No. 2 Re Majör, op. 58
Cello Sonata No.2 in D Major, op.58

Ludwig van Beethoven

Piyanolu Trio No. 7 Si bemol Majör, op. 97 “Arşidük”
Piano Trio No. 7 in B flat Major, op.97 “Archduke”

 

Cliquez ici pour plus d’infos