YETER ARTIK TEKNE TAŞTI !

Fransız Kültür Merkezi
27.04.2017 - 07:15

“Dünya hepimizin yuvasıdır,” der Edouard Glissant. Bir yandan da sınırlarımızın dikenli tellerle çevrili olduğu gerçeği vardır. Günümüzde bir ülkeden bir başka ülkeye geçmek yaşamsal tehlikeler doğurmaya başlamıştır. Göçmen sorunu sırasında yaşanan hazin olaylar bunun en iyi göstergesidir.

“Dünya hepimizin yuvasıdır,” der Edouard Glissant. Bir yandan da sınırlarımızın dikenli tellerle çevrili olduğu gerçeği vardır. Günümüzde bir ülkeden bir başka ülkeye geçmek yaşamsal tehlikeler doğurmaya başlamıştır. Göçmen sorunu sırasında yaşanan hazin olaylar bunun en iyi göstergesidir. 2016’da Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 5 bin göçmen Akdeniz’de boğularak ölmüştür. Bu durum karşısında ne yapmalıdır ? Bu trajedi karşısında tiyatronun rolü nedir? Öteki korkusunu yenmek için tartışarak birbirimizi anlayabildiğimiz bir ortam oluşturmak. Bu hazin insanlık sürecine daha yakından bakmak için bir akşamınızı bir mülteci teknesinde geçirmeye ne dersiniz?

(Falk Richter, Matéi Visniec ve Ayse Garcin’in metinlerinden alınmıştır.)

Yönetmen : Ayşe Garcin
Işık tasarımı : Gülce Doğan
Oyuncular : Ömer Akköseoğlu, Fatima Zahra Bellefqih, Nilda Çicekli, Mustafa Çörekci, Deniz Denlü, Cihangir Karataş, Göksu Kaya, Ecmel Aysu Sürmen, Philippe Thalmann, Cansu Ulusoy
İki gösterim  günü 27 ve 28 Nisan 2017