Kukla Gösterisi: “Çöp Canavarı” Cengiz Özek

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
22.02.2019 - 14:00

Siz denize çöp attınız mı? Peki denizlere atarken hiç aklınıza gelmedi mi; bu çöpler ne oluyor…

Çöp Canavarı

Siz denize çöp attınız mı? Peki denizlere atarken hiç aklınıza gelmedi mi; bu çöpler ne oluyor… Denizleri temizlemekten sorumlu bir balık var! Bu balık o kadar çok çöp yemiş ki bir canavara dönüşmüş; ama iyi yürekli. Bütün çöpleri büyük bir iştahla yiyor. Yalnız pet şişeden nefret ediyor. Onları denizlere atanlara çok kızıyor.
O da ne! Karagöz bir pet şişe atıyor denize. Bir hışımla fırlıyor, denizin dibinden “Çöp Canavarı” ve Karagöz’ün karşısına dikiliveriyor.. (Devamı oyunda)
150 x 100 cm.’den oluşan perdede, kah yeryüzünde, kah denizin dibinde oradan oraya yüzen balıkların peşinde, kah canavarın midesinde sindirilmeyi bekleyen çöplerin arasında geçen oyunda, yaratılan mekanların çarpıcı naif görüntüsü, ilkel enstrümanlarla yakalanan fantastik tını ile bir araya geldiğinde inanılması güç bir düşsel dünya oluşturuyor.
Bu fantastik komediyi seyredenler, bu kadar çok figürü, görüntüyü bir araya getirenin tek kişi olduğunu görünce inanın çok şaşırıyorlar.

Türkçe masal (40 dakika)
5 yaşından itibaren

 

Cengiz Özek
Cengiz Özek 1964 doğumludur. Konservatuarın Tiyatro bölümünden mezun olduktan sonra  tezhip, minyatür, kalem-işi ve restorasyon üzerine eğitim gördü. Karagöz gölge oyununda dünyaca nam salmıştır. 1993 yılında kendi kukla tiyatrosunu kurdu.  1998’de “İstanbul Uluslararası Kukla Festivali”ni oluşturdu. Deve derisinden hazırladığı Karagöz figürleri, Hollanda Ulusal Müze başta olmak üzere, çeşitli müzelerin koleksiyonlarında yer almaktadır. 1989’den beri  birçok ülkede 500e yakın gösteri ve workshop sergiledi.