Sahne: Retour à Istanbullywood

Tevfik Fikret, Mustafa Kemal, 2118. Cd. No:6, Çankaya/Ankara
23.05.2024 19:30

Oyun dili sadece Fransızca

Milli Servet (Trésor national) romanının Türkiye’de yayımlanması münasebetiyle, Institut français Türkiye, 23 Mayıs Perşembe günü saat 19:30’da Tevfik Fikret’te Türkiye’de ilk olarak Retour à Istanbullywood oyunun alıntılarını sahnede sunmak üzere ve ardından 24 Mayıs Cuma günü Institut français Ankara’da eseri ile ilgili bir edebiyat buluşması için Sedef Ecer’i ağırlamaktan mutluluk duyar.

  • Oyun: 23 Mayıs Perşembe, 19.30
  • Yer: Ankara Tevfik Fikret Okulları, Mustafa Kemal, 2118. Cd. No:6, Çankaya/Ankara
  • Oyun dili sadece Fransızca
  • Giriş ücretsiz, kayıt zorunlu, buraya tıklayın

Özet

Retour à Istanbullywood

Sedef Ecer çok özel bir çocukluk geçirdi. Üç ile on yaşları arasında Türkiye’de 25 uzun metrajlı film, gösteri, fotoroman ve radyo dizisinde rol aldı. Bu “çocuk yıldız” statüsü her zaman bir yazar, oyun yazarı ve senarist olarak onun hayal gücünün bir parçası olmuştur. Ama filmler hayır.

Son yıllarda Sedef Ecer, eski filmilerini izlemeye ve bu malzemeyle çeşitli yazı projeleri oluşturmak için bu dolu görüntü ve hikaye dizisini keşfetmeye karar verdi.

Birkaç proje düşündü. Bir roman, bir tanıklık kitabı, bir podcast, performanslar ve bir oyun.

Retour à Istanbullywood, bu geçişin izini sürüyor, hem çocukluğunun hem de artık bu eski melodiler dışında var olmayan bir ülkenin unutkanlığı etrafındaki beklenmedik anıların izini sürüyor; hafıza, kişisel ve kolektif hafıza kaybımız üzerine bir hikaye araştırmasıdır.

İki bölümden oluşan sahne, bu yaz Mois Molière’de ve ardından Avignon festivalinde Paris Istanbul, dernier appel başlıklı ön izlemede sunulacak eserden alıntılardan oluşacak. İkinci bölümde Sedef Ecer, Milli Servet adlı romanından alıntılar okuyup yorumlayacak.

Hem bu projeye sahneye uyarlanmasında hem de bu metinlerden geçen karakterlerin yorumlanmasında kendisine eşlik eden iki sanatçı Clémence Audas ve Elena Michielin-Flamminio ile sahnede olacak. İlk bölümü Éric Bouvron tarafından sahnelendirilmiştir.

Komedyenler

Sedef Ecer

 

Clémence Audas

 

Elena Michielin-Flamminio

Eric Bouvon (sahneleyen)