Söylesi: “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa, Alexia Fabre”

İstanbul Modern
11.04.2019 - 19:00

İstanbul Modern’in 2012 yılında başlattığı “Müzeler Konuşuyor” serisi, Fransa ile devam ediyor. İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik programının ikinci konuğu
MAC VAL, Val-de-Marne Çağdaş Sanat Müzesi Şef Küratörü Alexia Fabre olacak. 11 Nisan’da gerçekleşecek söyleşide Fabre, deneyimlerini paylaşacak

Söylesi: “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa, Alexia Fabre”

MAC VAL, Paris yakınlarında yer alan Val-de-Marne’e bağlı Vitry-sur-Seine’de, dünyanın kültürel ve sanatsal açıdan en zengin bölgelerinden birinde yer alıyor. Bununla birlikte müzenin bulunduğu çevrenin toplumsal yapısı çok katmanlı ve kültür-sanata erişimi kısıtlı grupların yoğun olduğu bir profil sergiliyor. 2005 yılında kurulan MAC VAL, bireylerin sanatla, özellikle de bulunduğu bölgedeki toplumun yapısına cevap veren bir programla bir araya gelebileceği şartları oluşturmayı amaçlıyor.

MAC VAL, Val-de-Marne Çağdaş Sanat Müzesi, 1950’lerden günümüze Fransa’daki çağdaş sanata ve sanat ortamına odaklanan ilk kurum olarak dikkat çekiyor. Bulunduğu çevreyi Fransa ve farklı coğrafyalardan örneklerle irdeleyen kurum, bu süreçte toplumun ortak değerleriyle birlikte çeşitliliğini yansıtarak özgünlüğünü sürdürüyor. Kuruluşundan bu yana dönüşüm halindeki müzenin yer verdiği sanatsal içerik ve kültürel etkinlikler, kamuyla kurum arasındaki ilişkinin de devamlılığını sağlıyor. Ekonomik ve sosyal devrimlerle gün geçtikçe değişen dünyada, kuruluşundan bu yana bulunduğu özel noktadan hem bölgesinin hem de dünyanın geleceğine bakıyor.

MAC VAL’in kuruluşundan beri şef küratörlüğünü üstlenen Alexia Fabre, 1998 yılından itibaren müzenin kuruluş sürecinde etkin rol oynadı. 2005 yılından itibaren kurumun sanatsal ve kültürel politikalarını belirlemenin yanında, müzenin bulunduğu bölgenin toplumsal yapısıyla bağlantılı sergi ve programlara şekil veriyor. 2009 ve 2011 yıllarında Nuit Blanche Paris’nin sanat direktörlüğünü MAC VAL’de süreli sergilerden sorumlu Frank Lamy’yle birlikte üstlendi. 2007-2011 yılları arasında École du Louvre’da ders de veren ve 2017 yılında Québec, Kanada’daki Manif d’Art Çağdaş Sanat Bienali’nin misafir küratörlüğünü yapan Fabre, Grand Palais’deki “Ay” sergisinin (3 Nisan – 22 Temmuz 2019) eş küratörüdür.

İstanbul Modern’in 2012 yılında düzenlemeye başladığı “Müzeler Konuşuyor”, uluslararası müze profesyonellerini Türkiye’deki meslektaşlarının yanı sıra müze ziyaretçileriyle buluşturan bir söyleşi platformu. İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle 2019 dizisi, Fransız müzelerinin deneyimine odaklanıyor. Bütün sene boyunca Fransa’daki altı sanat kurumundan temsilciler Fransa’daki sanat kurumlarının müzecilik alanına getirdiği özgün katkılarını, kurumların tarihlerini, organizasyon yapılarını ve gelecek stratejilerini anlatacaklar.