Söyleşi: “Mega İstanbul” sergisi kapsamında “Kentsel Saçaklardan Geçişler”

Institut français
19.11.2019 - 19:15

“Mega İstanbul” sergisinin kapsamında, Sinan Logie ve Yoann Morvan, Serkan Taycan ile dialog halinde, metropolün geleceğine, çapraz bir bakış açısıyla özgün (ve biraz endişeli) bir görüş getiriyorlar.

“Mega İstanbul” sergisi kapsamında “Kentsel Saçaklardan Geçişler”

 

Yoann Morvan, Sinan Logie ve Serkan Taycan’ın katılımlarıyla

“Mega İstanbul” sergisi kapsamında, Sinan Logie ve Yoann Morvan, 28 Kasım’da basılacak « Mega İstanbul: Kentsel Saçaklardan Geçişler » (Le cavalier Bleu Yayınevi, Paris) kitabının ön tanıtımını yapacaklar. İstanbul’un kentsel saçakları ile ilgili görüşlerini, Mega Istanbul sergisinin önemli bir parçası olan « Kabuk #01 »‘in fotoğrafcısı ve sanatçı Serkan Taycan ile birlikte paylaşacaklar.

Söyleşinin üç konuşmacısı, 2013’ten bu yana, yürüyüş pratiklerini geliştirerek, Boğaz’ın megapolü hakkında bakış açılarını zenginleştiriyorlar.  Bir yandan, Serkan Taycan, 2013 İstanbul Bienali kapsamında, « Kanal İstanbul » megaprojesinin kuzeyden güneye çizim hattından esinlenen « İki Deniz Arası » projesini yönetti. Öte yandan, Yoann Morvan ve Sinan Logie, başta ilk eserleri Istanbul 2023 (İletiṣim, Istanbul, 2017) için doğu-batı eksenini izleyerek, İstanbul’un meskun alanlarının saçaklarını  dolaştılar. Bu çapraz bakış açıları, metropolün geleceği hakkında özgün ve biraz endişe verici bir vizyon ortaya koymayı amaçlıyor.

Giriş serbesttir, simültane çeviri yapılacaktır.

 

Fotoğraf: © Serkan Taycan, Kabuk #01 (detay)