Söyleşi: Geçmişten Geleceğe Biyodinamik Tarım

İzmir Fransız Kültür Merkezi
15.02.2018 - 07:00

Sadece maddesel yollarla değil, evrenin kuvvetinden de yararlanarak, doğal yollarla iyileştirme ve doğal dengenin korunması ile ilgili prensipleri içeren bir tarım yaklaşımı olan biyodinamik tarım, tarih boyunca insanların ilgisini çekmiştir.

Sadece maddesel yollarla değil, evrenin kuvvetinden de yararlanarak, doğal yollarla iyileştirme ve doğal dengenin korunması ile ilgili prensipleri içeren bir tarım yaklaşımı olan biyodinamik tarım, tarih boyunca insanların ilgisini çekmiştir.

Biyodinamik tarımın temel amacı, farklı etkilere sahip olan dört element (ateş, yeryüzü, su, atmosfer) arasındaki dengeyi korumaktır.

Ziraat Mühendisi Daniş Özdönmez ve Doç. Dr. Gölgen Bahar Öztekin’in konuşmacı olacağı bu söyleşide, biyodinamik tarımın dünü, bugünü ve yarını ele alınacaktır.

Konuşmalar Türkçe yapılacak olup, katılım ücretsizdir. Rezervasyona ihtiyaç bulunmamaktadır. 

Ziraat Mühendisi Daniş Özdönmez
Lisans öğrenimini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü’nde tamamlamıştır. 2002 yılından itibaren, makine, bitki koruma, organik tarım ve bitki besleme gibi tarımın farklı sektörlerinde çalışan Özdönmez, bu konularda birçok yurtiçi ve yurtdışı eğitim ve kurslara katılmıştır. Halen özel sektörde bitki koruma ve bitki besleme ürünleri üzerine faaliyet gösteren bir firmada Türkiye Pazarlama Sorumlusu olarak görev yapmakta olup, aynı zamanda Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) üyesi olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Doç. Dr. Gölgen Bahar Öztekin
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden birincilikle mezun olan Öztekin, ardından Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı’nda yüksek lisans öğrenimini tamamlayarak Yüksek Ziraat Mühendisi ve daha sonra aynı Anabilim Dalı’nda Doktor unvanı almıştır. Doktora eğitimi sırasında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’ne Araştırma Görevlisi olarak atanmıştır. Başarıları nedeni ile 2000-2006 yıllarında TÜBİTAK Yurtiçi Yüksek Lisans ve Doktora Bursu ile ödüllendirilmiştir. Eğitim süresi boyunca Almanya, İtalya, Yunanistan ve İspanya’da üniversite ve araştırma enstitülerinde doktora çalışma konusu ile ilgili farklı araştırmalarda bulunmuştur. Birçok ulusal ve uluslararası kursa katılmış olup; çok sayıda ulusal ve uluslararası proje ve 100’ü aşkın yayına sahiptir. 2013 yılında Doçent unvanını alan Öztekin, halen Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), Ulusal Bahçe Bitkileri Derneği (UBBD) ve Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği (ISHS) üyesi olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.