Söyleşi: Christophe Pradeau, “Avrupa’nın vücudu” 23. İstanbul Tiyatro Festivali

Institut français
12.11.2019 - 20:00

Paris’ten Berlin’e, Bologna’dan Moskova’ya… Avrupa gibi karmaşık bir yapılanmada “Biz” dememize olanak veren toplumsallaşma hissini hangi çerçevede ele almalıyız ? 23. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali çerçevesinde düzenlenen söyleşide, roman ve deneme yazarı Christophe Pradeau, Avrupa tarihinin yara izlerini, Avrupa “bedeninin” sorunlu birliğini irdeleyen konulara değinecek.

23. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında

Söylesi: Christophe Pradeau, “Avrupa’nın vücudu

 

Avrupa’nın vücudu

Beden sözcüğü, yazar ve sinemacı Mathieu Riboulet’in (1960-2018) çalışmalarında süreklilik arz ediyor. Bizleri, arzulanan ve arzu eden bedenlerin güzelliğinin gizemini ama aynı zamanda hasta, yabancılaşmış ve meta olarak algılanan bedenlerin mutsuzluğunu düşünmeye davet ediyor. Bireysel bedene gösterilen bu dikkatin, yavaş yavaş kitaplara nasıl yayıldığını göreceğiz. Bunlardan ilki (Maurice Nadeau yayınlarından sonra Gallimard tarafından yayınlanan), genellikle, Fransa’nın merkezinde yer alan Limousin bölgesinde geçen aile romanlarıdır. 2008’den itibaren Verdier tarafından yayınlanan kitaplar, Paris’ten Berlin’e, Bologna’dan Moskova’ya, Avrupa çerçevesinde ele alınıyor. Bu kitaplarda, “Biz” demeye izin veren toplumsallaşma hissini sorgulanıyor. Riboulet, büyük İtalyan ressam Caravaggio’nun “kutsal olanın sıradan olana dönüştürülmesi » fikrinden yola çıkarak Avrupa tarihinin yara izlerini, Avrupa “bedeninin” sorunlu birliğini irdeleyen hikayeler yaratıyor.

Romancı ve deneme yazarı, Christophe Pradeau, La Verdier yayınevi tarafından yayınlanan, La Souterraine (2005), La Grande Sauvagerie (2010), Les Vingt-quatre Portes du jour et de la nuit (2017) ve Belin yayınevi tarafından yayınlanan Proust à Illiers-Combray. L’Eclosion du monde (2013) kitaplarının yazarıdır. Sorbonne Üniversitesi’nde 19. ve 20. yüzyıl Fransız edebiyatı dersleri veriyor.

Söyleşi, tiyatro ve sinema oyuncusu Serge Renko tarafından yönetilecek.

 

Giriş ücretsizdir, simültane çeviri yapılacaktır.

 

 

İş birliğiyle.