« Sınır Aşan Nehirler » Franck Vogel

Notre Dame de Sion Lisesi
27.09.2018
24.11.2018

Franck Vogel, altı simgesel nehri keşfetmek için bizi bir fotoğraf yolculuğuna çıkarıyor: Nil, Brahmaputra, Kolorado, Şeria, Mekong ve Ganj. Yüzyıllardan beri, Nil’in suyuna erişim, Mısır’ın ana sorunlarından biridir. Bu sorun, daha önce Sudan’daki çatışmaların merkezinde olmuştur. Brahmaputra, hidroelektrik barajların yapımında birbirleriyle yarışan Hindistan ve Çin için, ekonomi ve enerjide bir koz hâline gelmiştir. Kolorado ise, […]

Franck Vogel, altı simgesel nehri keşfetmek için bizi bir fotoğraf yolculuğuna çıkarıyor: Nil, Brahmaputra, Kolorado, Şeria, Mekong ve Ganj. Yüzyıllardan beri, Nil’in suyuna erişim, Mısır’ın ana sorunlarından biridir. Bu sorun, daha önce Sudan’daki çatışmaların merkezinde olmuştur.
Brahmaputra, hidroelektrik barajların yapımında birbirleriyle yarışan Hindistan ve Çin için, ekonomi ve enerjide bir koz hâline gelmiştir.
Kolorado ise, güneybatı Amerika’nın hayat damarıdır. Kolorado, aynı zamanda, artık okyanusa dökülmeyen dünyadaki tek nehirdir: Bundan böyle, Amerika’daki barajlar, onun Meksika’dan geçmesini engellemektedir.
Tarım alanlarının sulanması ve İsrail şehirlerine su tedariki için nehrin büyük bir kısmının akış yönü değiştirildikçe, Şeria son yıllarda yavaş yavaş küçülüyor.
Mekong’un Vietnam’daki deltasının oluşumu binlerce yıl sürdü. Nehir, her zaman nüfusu besleyen bir kaynak oldu. Bugün durumu tehlikede: Mekong deltası çöküyor ve yeni mega barajların inşaatı balıkların göçünü durduruyor.
Ganj ise Hindistan’ın en kutsal ama aynı zamanda en kirli nehri.  Milyonlarca Hindu sularından geçimini sağlıyor, içinde yıkanıyor, kıyılarında yaşamını noktalıyor ama yine de atıklarını içine döküyor.

Franck Vogel, bu çalışmasıyla, suyla bağlantılı sorunsalların merkezinde konumlanan ekonomik, ekolojik ve jeopolitik meseleleri gözler önüne seriyor.

 

FRANCK VOGEL

Franck Vogel, toplumsal ve çevresel konularda uluslararası basın için fotoğraf muhabiri olarak çalışmaktadır (GEO, Paris Match, Stern, Le Monde diplomatique…). Hindistan’da Vaişnavlar ve Tanzanya’da Albinolar üzerine yaptığı röportajlarla tanınmaktadır. 2012’den beri, sınır ötesi nehirlerde suya erişimle bağlantılı gerginliklerle ilgilenmektedir.

Fotoğrafları dünya çapında sergilenmekte (Paris’te Pavillon de l’Eau, Singapur’da Gardens by the Bay, COP22, Birleşmiş Milletler…) ve BBC’de veya New York’taki Columbia Üniversitesinde tanıtılmaktadır. Nil, Brahmaputra, Kolorado ve Şeria nehirlerini tanıtan yapıtının birinci cildi, Fleuves Frontières (Sınır Nehirler), 2016’da La Martinière Yayınları’ndan çıktı. İkinci cildi ise, Mekong ve Ganj nehirlerini içerecek.                                                                                                                                                                                                   

Sergi Komiseri: Ferit DÜZYOL, FD+

Sergi, Pazar günleri hariç, 11.00-18.00 saatleri arasında (gösteri veya konser akşamları 19.30’a kadar) ziyarete açık olacaktır.