SERGİ: SAİNT-JOSEPH, FEVKALADE BİR MAKİNENİN KALBİ

İstanbul Özel Saint-Joseph Fransiz Lisesi
01.10.2021
21.01.2022

Sergi, okulun arşivleri ve eğitim araçları etrafında, uzun süreli bir sanatsal araştırma ve üretim sürecinin sonucu olarak ortaya çıkıyor. 150 yıllık bir süre boyunca bilimsel metotların, eğitim yöntemlerinin ve doğa tarihi koleksiyonlarının evrimi üzerine, antroposen çağında yaşadığımız paradigma kaymasını da değerlendiren düşünceler sunuyor.

SERGİ: SAİNT-JOSEPH: FEVKALADE BİR MAKİNENİN KALBİ
Biçimler, Sahneler ve Öykülerle 150 Yıllık Bir Pedagoji Hikayesi

1 Ekim – 21 Ocak tarihleri arasında, İstanbul Özel Saint-Joseph Fransiz Lisesinde

İstanbul Özel Saint-Joseph Fransiz Lisesi, 1 Ekim 2021– 21 Ocak 2022 tarihleri ​​arasında “Saint-Joseph: Fevkalade bir Makinenin Kalbi. Biçimler, Sahneler ve Öykülerle 150 yıllık Bir Pedagoji Hikayesi” sergisini sunuyor. Okulun 150. kuruluş yıl dönümü kutlamaları vesilesiyle Aslı Seven küratörlüğünde tasarlanan sergi, Dilşad Aladağ & Eda Aslan, Emre Hüner, Ekin Kano, Komet, Maude Maris, Daniel Otero Torres, Emin Fırat Övür, İz Öztat, Julien Prévieux, Sergen Şehitoğlu ve Virginie Yassef’in çalışmalarını bir araya getiriyor. Fransa Büyükelçiliği ve Fransız Kültür Merkezi’nin desteği ile gerçekleşen sergiye, 2021 sonbaharı boyunca halka açık bir seminer, sunum ve gösterim programı eşlik ediyor.

Aslı Seven İstanbul ve Paris arasında yaşayan bağımsız bir küratör ve yazardır. Araştırmalarında ve projelerinde alt yapısal şiddet biçimlerinin yapılı çevre aracılığıyla şekil kazanma süreçlerine odaklanır, saha çalışması, eleştirel kurmaca ve kolektif üretim yöntemlerini benimser. AICA (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği), C-E-A (Fransız Küratörler birliği) ve ICI (Independent Curators International) üyesidir. 2020-21’de CNAP bursu ile Paris’te Cité Internationale des Arts’da misafir küratör programına katılmıştır. Fransa’da ENSA Bourges ve EESI Poitiers-Angoulême’den Sanatsal Araştırma doktorası (2019) bulunur. 2014’ten bu yana İstanbul’da Arter, Protocinema, The Pill, Pi Artworks, Galerist ve Bilsart ile, Fransa’da ise CNAC Magasin, Galerie La Box, Bourges ve thankyouforcoming, Nice ile küratöryel iş birlikleri olmuştur.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.