Sergi: Paylaşılan Kutsal Mekânlar

Depo - İstanbul
19.04.2019 - 18:30

Sergi tarihleri:
19 Nisan -14 Temmuz 2019
Marsilya’da Mucem Müzesi’nde (2015), Tunus şehrinde Bardo Müzesi’nde (2016), Selanik ve Paris’in yanı sıra (2017) Marakeş ve New York’da (2018) sergilenen “Paylaşılan Kutsal Mekânlar” sergisi, 19 Nisan 2019’da İstanbul’da Depo’da ziyaretçilerle buluşuyor. Bu proje dünyadaki mevcut derin bölünmeye karşı bir cevap getirmeyi amaçlıyor.

Sergi: Paylaşılan Kutsal Mekânlar

Marsilya’da Mucem Müzesi’nde (2015), Tunus şehrinde Bardo Müzesi’nde (2016), Selanik ve Paris’in yanı sıra (2017) Marakeş ve New York’da (2018) sergilenen “Paylaşılan Kutsal Mekânlar” sergisi, 19 Nisan 2019’da İstanbul’da Depo’da ziyaretçilerle buluşuyor.
Bu proje dünyadaki mevcut derin bölünmeye karşı bir cevap getirmeyi amaçlıyor. Fransa’dan Fas’a, Türkiye’den Mısır’a Semavi dinlerin birlikte yaşadığı Akdeniz ve Orta Doğu’daki çeşitli bölgeleri keşfe çıkan proje, günümüzü niteleyen özcülük, yalnızlık veya nefret politikalarının ötesinde kültürlerarası bir çoğulculuğun mümkün olduğunu gösteriyor.

İstanbul’daki sergiyi, daha önce farklı şehirlerdeki küratörlüğünü üstenen Dr. Dionogi Albera ve Dr. Manoël Pénicaud düzenleniyor.

Antropolog Dr. Dionigi Albera, Akdeniz bölgesinde Cezayir, Fransa, İtalya, Türkiye ve Tunus gibi ülkelerde birçok saha çalışması gerçekleştirdi. Araştırmaları bu projenin kalbini oluşturuyor. Halen CNRS’de (Bilimsel Araştırmalar için Fransız Ulusal Merkezi) Aix-Marsille Üniversitesi Karşılaştırmalı Avrupa ve Akdeniz Etnoloji Enstitüsü’nde direktör olarak görev yapıyor.

CNRS’de (Bilimsel Araştırmalar için Fransız Ulusal Merkezi) Aix-Marsille Üniversitesi Karşılaştırmalı Avrupa ve Akdeniz Etnoloji Enstitüsü’nde antropolog olan Dr. Manoël Pénicaud’nun saha çalışmaları dinlerarası mekanlar ve hac yerleri üzerinedir.