Sergi: Le Printemps des Artistes

Galerie Od'A-Ouvroir, Lycée Sainte Pulchérie
12.04.2018 - 06:30

Sanatçıların Baharı, kentimizde yaşayan frankofonları buluşturan Istanbul Accueil Derneği’nin bir girişimidir. Sanatçıların Baharı, her sene bahar mevsiminde hayır amaçlı bir sanat eseri müzayedesi düzenler.

Sanatçıların Baharı, kentimizde yaşayan frankofonları buluşturan Istanbul Accueil Derneği’nin bir girişimidir. Sanatçıların Baharı, her sene bahar mevsiminde hayır amaçlı bir sanat eseri müzayedesi düzenler. Sergi, 12 yıldan bu yana Sainte Pulchérie Lisesi’nin işbirliği ve ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Bu etkinliğin iki hedefi var: birincisi, yeni sanatçıların İstanbullu sanatseverlerle tanışması ve ikinci olarak da, sosyal dayanışma etkinliklerine fon sağlamak. Yıllar boyunca, Sanatçıların Baharı, hem Türkiye’de yerleşik frankofon topluluğunun kültürel ajandasında, hem de Fransız kültürünün takipçisi olan ve sanatsever çevreler için önemli bir buluşma haline geldi.

Sanatçıların Baharı’nın 12. senesinde 12 sanatçıyı ağırlıyoruz ; sekiz ressam, iki heykeltraş ve iki fotoğrafçı eserlerini sergileyecek.

Bağış Amaçlı Bir Sergi
Sanatçıların Baharı’nda sergilenen tüm eserler satışa açıktır. Eserlerden elde edilecek gelirin %30’u hayır kurumlarına bağışlanacaktır : Lape Hastanesi ve Darüşşafaka Cemiyeti.

Fransiz Lape Hastanesi
Bu hastane 1857 yılında Sultan 2. Abdülhamit tarafından Saint Vincent de Paul rahibelerine armağan edilmiştir. Günümüzde psikolojik rahatsızlıkları olan hastalara tedavi hizmeti verir. Bugün de hala  Sœurs de la Charité (Şefkat Rahibeleri) cemaatine ait olan kurum, sadece özel bağışlar sayesinde ayakta durmaktadır. Sainte Pulchérie Lisesi de Sœurs de la Charité (Şefkat Rahibeleri) tarafından 1846’da kurulmuştur. Lise ve hastane halen çeşitli projelerde birlikte çalışmalar yürütür.

DARÜSSAFAKA
Türkiye’nin ilk özel eğitim kurumu olan Darüşşafaka, öksüz ve yetimlere nitelikli bir öğrenim imkanı sağlayarak ülkemizin pırıl pırıl gençlerinin hayatına yön vermiştir. 1863 yılından bugüne, « Hayatı Eğitimle Değiştir » vizyonunu takip eder ve binlerce çocuğa ücretsiz eğitim verir. Bu kurum da sadece özel bağışlar sayesinde ayakta durmaktadır.

Daha fazla bilgi