Sergi: Çıkış Yolu Arayışları

Ankara Fransız Kültür Merkezi
28.02.2018 - 10:00

27.01 – 28.02.2018
ALİ BOROVALI FOTOĞRAF SERGİSİ

Dünyanın hemen her yerinde insan giderek artan zorunluluklara, sürüp giden döngülere, her şeyin kendisi için üretildiği hazır bir çevreye, sıkışmışlığa ve aynılaşmaya doğru sürükleniyor.

27.01 – 28.02.2018

ALİ BOROVALI FOTOĞRAF SERGİSİ

Dünyanın hemen her yerinde insan giderek artan zorunluluklara, sürüp giden döngülere, her şeyin kendisi için üretildiği hazır bir çevreye, sıkışmışlığa ve aynılaşmaya doğru sürükleniyor. Sahip oldukları ne kadar çoğalırsa o denli yetemiyor, istekleri de o ölçüde artıyor. Sınırları genişledikçe etrafını saran boşluk büyüyor, hangi amaca hizmet ettiği hızla bulanıklaşıyor. İnsan, gitgide kendi yarattığı sistemin bir tutsağı oluyor. İçine düştüğü bu girdaba direnenler, mücadele azmini kendinde görenler bir çıkış tabelası arıyor.

Durmadan bir çıkışın yolları aranıyor sonra. Bir şehirden, mekândan, fikirden, zamandan, alışılandan ya da insanın ta kendisinden… Bu bir tercih, ve girilenin terkini gerektiriyor. Ama her çıkış yeni bir giriş değil mi? Ve her giriş, çıkmaya doğru atılacak ilk adım?

Sürekli geçtiğimiz kapılar var; oralarda aradıklarımız, umutlarımız, beklentilerimiz, heveslerimiz var. Terkimizde ise hep yalnızlık. En sadık dostumuz.

Fotoğraf sanatçısı Ali Borovalı son yıllarda Türkiye ve yurt dışında çok ses getiren çalışmalarının en yenisi Orada Kimse Var Mı? (Is There Anybody Out There? / Y a t-il Quelqu’un Là-Bas? ) üçlemesi ile Fransız Kültür Merkezi galerilerinde izleyiciyle buluşuyor. Yalnızlık, insanoğlunun bu büyük açmazını üç ayrı seri altında ele alan çalışma şimdiye dek ilk kez gerçekleşen bir uygulamayla Fransız Kültür Merkezi’nin Türkiye’nin üç büyük şehrindeki galerilerinde eş zamanlı olarak sergileniyor. Uzun yıllara ve dünyanın birbirinden çok farklı coğrafyalarına yayılan seriler, iç içe geçen ve birbirini destekleyen üç ana başlık altında toplanıyor: Bir Koca Yalnızlık (Grand Solitude / Grande Solitude), Çıkış Yolu Arayışları (Searching For An Exit / À La Recherche D’une Issue) ve Gidilmeyen Yol (The Road Not Taken / La Route Non Empruntée).

Bir Koca Yalnızlık 24 Ocak’ta FKM İstanbul’da, Gidilmeyen Yol 25 Ocak’ta FKM İzmir’de, Çıkış Yolu Arayışları 26 Ocak’ta FKM Ankara’da açılıyor ve serginin tamamını gezmek isteyen izleyicilerin üç şehri de ziyaret etmesi gerekiyor. Sergi, aynı tarihlerde dünya genelinde 70 ülkenin 100’ü aşkın şehrinde Fransız Kültür Merkezleri girişiminde yapılacak uluslar ve disiplinler arası tartışmalar dizisi Fikirler Gecesi – Hayalin Gücü (Night Of Ideas – Power To The Imagination / La Nuit Des Idées – L’imagination Au Pouvoir) kapsamında ele alınacak olması açısından ayrı bir önem taşıyor.

A   L   İ        B   O   R   O   V   A   L   I

Ali Borovalı İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İdari Bilimler dalında yüksek lisans için gittiği ABD, Florida’dan fotoğraf eğitimi de alarak döndü. Sonraki yıllarda fotoğrafçılıkta uzmanlaşma arayışı, onu foto-röportaj alanına yönlendirdi.

Yapıtlarında insan yaşamına, çevresine ve kültürel kimlik temalarına yaratıcı bir bakış ile odaklanan Ali Borovalı, birkaç aydan uzun senelere yayılan uzun soluklu projelerde çalışmayı tercih etmektedir. Röportajları, Atlas, GEO, National Geographic Traveler, Discovery Magazine, Le Monde2, Gezi, Skylife, Elle, Maison Française ve Marie Claire’in de aralarında bulunduğu pek çok ulusal ve uluslararası coğrafya, gezi ve moda dergilerinde yayımlanmaktadır.

Son yıllarda dünyanın önemli fotoğraf merkezlerinde gerçekleştirdiği sergilerle adını uluslararası düzeyde duyuran Ali Borovalı, son çalışmaları olan Buz/Ice ve Aynaroz/Mount Athos ile büyük yankı uyandırdı. Pek çok kez Türkiye ve Balkanlarda, dünyanın en büyük fotoğraf fuarı olan Köln Photokina’da, fotojurnalizmin doruk noktası Fransa, Perpignan Visa Pour L’Image festivalinde ve Polonya FotoArt Festival’de kişisel sergiler açtı. Kazandığı birçok ödülün yanısıra Türkiye’de yılın basın fotoğrafçısı ünvanına layık görülen Borovalı, Fujifilm tarafından Avrupa’da Euro-Press Award’a aday gösterildi. Ali Borovalı’nın Türkiye’de Khalkedon ve Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi’nden, Yunanistan’da Militos, Lambrakis Press ve Mount Athos Center’den yayımlanmış kitapları bulunmaktadır.

Orada Kimse Var Mı? sergisi üç şehirde 28 Şubat 2018 tarihine dek izlenebilecek.