SERGİ: BRANCUŞİ’NİN ESERLERİ

FKM - Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
28.03.2018 - 10:00

Sergi 31 fotoğraftan  ve romen heykeltraş Constantin Brancuşi’nin en ünlü eserlerinden oluşmaktadır.

Romanya’nın güney-batısında bulunan Hobita isimli küçük bir köyde doğan heykeltraş, ressam ve fotoğrafçı Constantin Brancuşi, kariyerinin ve hayatının ikinci  yarısını  Fransa’nın  başkenti olan Paris’te sürdürmüştür

Sergi 31 fotoğraftan  ve romen heykeltraş Constantin Brancuşi’nin en ünlü eserlerinden oluşmaktadır.

Romanya’nın güney-batısında bulunan Hobita isimli küçük bir köyde doğan heykeltraş, ressam ve fotoğrafçı Constantin Brancuşi, kariyerinin ve hayatının ikinci  yarısını  Fransa’nın  başkenti olan Paris’te sürdürmüştür. Modernismin öncüsü  ve 20. yüzyılın en etkili haykeltraşı olarak değerlendirilmiştir, ayrıca  Brancuşi ‘’Modern heykeltraşlığın patriği’’ olarak adlandırılmıştır.

Bu sergi ünlü heykeltraşın çalışmalarına vurgu yapıyor. Böylece, 31 fotoğrafta, Brancuşi’nin ahşap, taş ve bronz gibi farklı malzemelerden üretilmiş eserlerinin bir kronolojisi sunuluyor. Bronz ve mermerden üretilmiş eserleri şekil itibari ile saf,  şık ve zariftir. Aynı zamanda, halk kokusunu barındıran birçok ahşap heykeli bulunmaktadır. Soyut yulaf başağı ve uçan kuşlar heykelleri ile çok iyi tanınmaktadır.

Hayatının sonunda, Brancuşi, eserlerininin ve atölyesinin (80 üzerinde heykeli ile)  müze olarak kalmasını ve aynı şekilde restore edilmesi şartı ile Paris te bulunan Milli Modern Sanat Müzesine bağışlamıştır. Verilmiş olanlar arasında, 1920 yılında Romanya da doğmuş  ve hayatının sonuna kadar yaşayan heykeltraşın eserleri ve atölyesi yüzlerce fotoğrafta  izini yansıtmaktadır.