fbpx

ETKİNLİK TAKVİMİ


SERGİ: 1200° C

IF: Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
IF: Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
17.12.2019
29.12.2019

Seramik sergisi

SERGİ: 1200° C

Seramik sergisi

  • 17 – 29 Aralık 
  • Giriş serbesttir
  • sergilenen objeler satışa sunulacaktır

Plastik sanatların en dolu ifadesini bulduğu alanın seramik sanatı olduğunu rahatça ileri sürebiliriz. Biçim, renk ve doku üçlemesinde yaratıcılığa sınırsız olanaklar sunan bu sanatın başka bir şansı da gündelik yaşamlarımızla içiçe olabilmesi, sanatçıların dokunuşlarının, emeklerinin bizim edim ve dokunuşlarımızla buluşabilmesidir. Temel ihtiyaçlarımızı için kullandığımız bir çok eşyanın seramik olduğu düşünülürse, bu eşsiz mecra yaşam/sanat ilişkisini yoğunlaştırıp gerçekliğe dönüştürebilir.

Bu seramik sergisinde Asya kıtasının iki karşıt ucundan üç sanatçıyı bir araya getiriyoruz. Serginin başlığı çok yüksek bir sıcaklığın ifadesi; akla önce gelen bu sıcaklığın yakıcı ve yokedici gücü oluyor. Demir dahil birçok metali eritip amorf hale getiren bu sıcaklık, toprakla buluştuğunda insan emeğini, bilgi ve kültür birikimini, estetik esinini cisimleştiren bir kaynağa dönüşüyor. Sergimizde estetik ve yaratıcılığın dolaysız şekillendiği objeler ve seramik kapları (Maksabal) izleyebilir, dokunabilir ve haz alabilirsiniz.

Attila Güllü
Küratör

Sanatçılar

  • Mutlu Başkaya
  • Hasan Şahbaz
  • Yong Moon Kim

KIM, YONG MOON

1955`te Kore, Osan şehrinde doğdu. Hong Ik Üniversitesi’nde BA ve MA dereceleriyle 1984 yılında mezun oldu. 40’tan fazla kişisel sergi açtı. Kore geleneğinden beslenen çağdaş yapıtlar ürettiği gibi daha çok yine bir Kore geleneksel formu olan “Maksabal”
kaseleri üzerine yoğunlaştı. Kore, Çin ve Türkiye’de 40 kadar “Uluslarası Maksabal Sempozyumu” organize etti. Maksabal konusunda sekiz kitap yayınladı. Halen Kore Wanju Uluslararası Maksabal Müzesi Direktörü, Çin Qilu Üniversitesi ve Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesidir. Ayrıca Uluslararası Maksabal Odunateşi Sempozyumu’nu organize etmektedir.

HASAN ŞAHBAZ

1975 yılında Akşehir/Konya’da doğdu. 2001 yılında Anadolu Üniversitesi GSF Seramik Bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. Aynı yıl Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümüne Öğretim Görevlisi olarak atandı. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi SBE Seramik Anasanat Dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

Ulusal ve uluslararası birçok etkinlikte yer alan sanatçı, elliden fazla karma ve yarışmalı sergiye katıldı. Özel ve kamu koleksiyonlarında eserleri bulunan sanatçı yurtiçinde 4 kişisel sergi açtı. Hasan ŞAHBAZ’ın TRT Seramik Yarışması ve Devlet Resim Heykel Yarışmalarında almış olduğu Başarı Ödül’leri başta olmak üzere 9 ödülü bulunmaktadır. 2001 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde başladığı görevini, 2009 yılından bu yana Seramik Bölüm Başkanı olarak yürütmektedir.

MUTLU BAŞKAYA

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünden 1992 yılında mezun oldu, 1997’de Yüksek Lisans eğitiminden sonra 1999’da aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Başkaya yurtdışında ve Türkiye’de pek çok karma sergiye katılmıştır. Aralarında IX. Uluslararası Manises Seramik Bienali, “Manises Kent Ödülü”nün de bulunduğu toplam 11 ödülü bulunmaktadır. 1999 – 2002 yılları arasında Milano’da Gioela Suardi atölyesinde çalışmıştır. Litvanya Vilnius Akademisi ve Kesckemet-Macaristan Uluslararası Seramik Merkezi’nde Erasmus Programı çerçevesinde seminerler vermiş, birçok kez Raku ve kâğıt fırın çalıştayları düzenlemiştir. Türk Seramik Derneği yönetim kurulu üyesi ve Seramik Türkiye Dergisi sanat editörüdür. Sanatçı form ve kavramı buluşturan”Umut” serisine 2007 yılında başladı: “Günlük politikaların insanlar üzerinde yarattığı mutsuzluk, iyimser düşünüldüğünde küçük hayallerle umuda dönüşebilir. Bu düşünceden hareketle oluşturduğu formlarda merdiven umudun sembolü, karamsarlığa kapıldığımızda belirsizliği anlatan merdiven ise aydınlıktan karanlığa doğru gidişin sembolüdür.” Mutlu Başkaya halen Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.