SAYPE VE LEO LUNATIC ILE MASTERCLASS : LAND ART & STREET ART

Zoom
24.03.2021 - 19.00

Saype ve Leo Lunatic ile Masterclass 24 Mart 2021’de saat 19.00’da Zoom platformunda gerçekleşecek.

Institut français Türkiye’nin Aralık 2020’de başladığı ve büyük ilgi gören “Masterclass” konferans serisinde alanlarında başarı kazanmış konuklar mesleki deneyim ve bilgilerini aktarmaya devam ediyor.

Institut français Türkiye’nin düzenlediği Masterclass çevrimiçi etkinliğine 24 Mart tarihinde Fransız land art sanatçısı Saype ve Türk street art sanatçısı Leo Lunatic konuk olacak.
Etkinlik Zoom platformu üzerinde çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Türkçe ve Fransızca düzenlenecek Masterclass’a katılım için bağlantıdan form doldurmak yeterli.

24 Mart saat 19.00’da gerçekleşecek Masterclass konferansına konuk olacak olan Saype ve Leo Lunatic land ve street art konusunda bilgi ve deneyimlerini  izleyiciler ile paylaşacaklar. Materclass konferanslarına katılım ücretsiz ve herkese açık.

Saype, Guillaume Legros namı diğer Saype (Say ve Peace kelimelerinden oluşturulan bir kısaltma) çim ve toprak üzerinde anıtsal freskler oluşturuyor. Tebeşir ve kömürden oluşan bir boyanın mucididir. Sokak sanatı ve landart’ı birbirine bağlayan sanatsal bir hareketin öncüsü olarak tanınmaktadır. Özgün yaklaşımı ve yenilikçi tekniği, ünlü Forbes dergisi tarafından 2019 yılında sanat ve kültür alanında otuz yaşın altındaki en etkili otuz kişiden biri olarak işaret edilmesine neden oldu. Şiirsel ve kalıcılaşmayan eserleri doğaya saygı alanında zihinleri etkilemek için dünyayı dolaşıyor.
Kutuplaşmakta olan bir dünyada, sembolik olarak dünyanın en büyük insan zincirini yaratmayı seçen sanatçı,  Duvarların Ötesinde (Beyond Walls) projesiyle yardımseverliğe ve birlikte yaşamaya davet ediyor. Birliği, karşılıklı yardımlaşmayı ve duvarların ötesindeki ortak çabayı simgelemek amacıyla, şehirden şehre kayan ve iç içe geçen, tokalaşmış elleri çimenlerin üzerine çiziyor.

İstanbul’un gelişmekte olan kentsel sanat sahnesine katkıda bulunan Leo Lunatic, ikonik pandası, Roma ve Grek büstleri ve yazı tipiyle beraber şehrin birçok alanında graffiti ve mural çalışmaları ile İstanbul sokaklarına küresel ilgi çekmiştir. Eserlerini genellikle kamusal alanlarda ortaya koyan sanatçı en çok da eski binaların duvarlarını kullanmayı tercih ediyor. Deneysel şekillerde kendini ifade eden Leo, birden çok sanat disiplinini birleştirerek çok yönlü eserler üretiyor; tasarımcı ve sanatçı kimliğinin yanı sıra sürekli olarak şehri en canlı şekilde deneyimleyen kesim olarak büyüyen Leo’nun estetiği ve sanat yorumlaması aslında İstanbul’un da özünün bir yansımasıdır; Batı pop kültürü ve Osmanlı motiflerinden türetilen etkileri antik Roma ve Yunan heykelleriyle birleştiren Leo, popüler sanat eserleri üzerinde çokça çalışma yapmıştır. Leo’nun eski ile yeniyi, modern ve antikayı yan yana getirmesi yalnızca bakış açısını yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda içinde yaşadığı manzarayı, yani kültürlerin bin yıldan fazla bir süredir kendi stilini yaratmak için harmanlandığı modern İstanbul’u yansıtıyor.

Saype ve Leo Lunatic ile Masterclass 24 Mart 2021’de saat 19.00’da Zoom platformunda gerçekleşecek.