SAMUEL GALLET İLE ATÖLYE

GALATA PERFORM
27.02.2017 - 02:00

Fransız Oyun Yazarı ve Yönetmen Samuel Gallet İstanbul’da. Rüyalar, Dramatik şiirler ve Çağdaş Tiyatro Hakkında Bir Söyleşi ve Bir Atölye.

Fransız Oyun Yazarı ve Yönetmen Samuel Gallet İstanbul’da. Rüyalar, Dramatik şiirler ve Çağdaş Tiyatro Hakkında Bir Söyleşi ve Bir Atölye.

Samuel Gallet, Fransız Kültür Merkezi ve GalataPerform işbirliğinde 27 Şubat- 4 Mart tarihleri arasında İstanbul’da olacak. Yazar, yönetmen ve oyuncu Gallet, dramatik şiir ve rüya temalarında çalışan özel bir yaratıcı. Aynı zamanda Fransa’nın en önemli oyun yazarlığı bölümü olan ENSATT’ta bölüm başkanı.

2006 yılından beri önemli işbirliklerine imza atan ve birçok genç oyun yazarının gelişimine olanak sağlayan Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi 2016 – 2017 döneminde oyun yazarlığı, oyunculuk ve yönetmenlik alanlarında yapılan atölyelerinde Samuel Gallet’i ağırlayacak. Samuel Gallet 3 Mart Cuma, 19.30’da Fransız Kültür Merkezi’nde bir söyleşi kapsamında seyirciyle buluşacak.

Gallet, Yeni Metin Yeni Tiyatro atölyeleri kapsamında 27 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında genç oyun yazarları, oyuncular ve yönetmenlerle GalataPerform’da “rüya” teması üzerine özel bir atölye gerçekleştirecek.

Atölye Hakkında

Nasıl rüyalar görüyoruz? Toplumun rüyalarımızla nasıl bir ilişkisi var? 2017 yılında 1910 ya da 1592 yılından farklı bir şekilde mi rüya görüyoruz? Uyanıkken algılayamadığımız neyi anlatıyor rüyalar bize? Uyanıkken algıladıklarımız uykuda ne şekilde karşımıza çıkıyor? Rüyalar sadece ilüzyonlar mıdır? Oyun yazarlığı tarih boyunca rüyaları nasıl ele aldı? Çağdaş tiyatro rüyalara nasıl yer veriyor? Rüyalardan ya da rüyalarla nasıl oyun yazabiliriz? Tüm bu sorular etrafında şekilleniyor atölye.

Rüyaların hatırlanmasından yola çıkarak edebiyat ve tiyatro metinlerini ve görsel malzemeleri toplayarak ve sanat ve tiyatronun rüyaları nasıl ele aldığını sorgulayarak katılımcılar bir oyun metni üzerinde çalışacaklar. Bir haftalık deneme ve yazım sürecinin ardından katılımcılar teatral bir rapsodiyi tamamlamış olacaklar. Sonrasında modernitemizin rüya kanvasını oluşturacak bu rapsodinin sunumu yapılacak.

Atölye dışarıdan katılıma açıktır ve GalataPerform’da gerçekleşecektir.

Samuel Gallet Hakkında

1981 yılında doğan Samuel Gallet, müzisyenlerle birlikte sahnelediği oyunlar ve dramatik şiirler yazmaktadır. Beş tane oyunu France Culture tarafından yayınlandı ve oyunlarının bir çoğu Fransa’da ve Avrupa’nın değişik tiyatrolarında sahnelenmektedir. 2014 yılında Şili çağdaş politik tiyatrosu üzerine yaptığı çalışmasıyla Villa Medicis Hors le Murs (İnstitut français) ödülünü aldı. 2015 yılından beri Enzo Cormann ile birlikte ENSATT’ta oyun yazarlığı bölümünün başındadır. Théâtre du Préau (Centre Dramatique de Vire – Normandie) bünyesinde sanatçı olarak ve Scènes du Jura (Scène Nationale) bünyesinde ise oyun yazarı olarak yer almaktadır. La Batille d’Eskandar, Issues, Oswald de Nuit ve Communique n’10 gibi oyunları Editions Espaces 34 tarafından yayınlanmıştır.

Samuel Gallet ile Atölye:

Tarih: 27 Şubat 19.00 – 22.00, 28 Şubat 19.00- 22.00, 1 Mart 19.00 – 22.00,
2 Mart 19.00 – 22. 00, 4 Mart 14.00 – 18.00
Yer: GalataPerform
Adres: Bereketzade, Büyük Hendek Cd. No:21, 30040 Beyoğlu/İstanbul
Telefon:  (0212) 243 99 91
Ücret: 5 Gün Atölye 200 TL / Günlük katılım 50 TL
Başvuru : yenimetinyenitiyatro@galataperform.com