SALON Edebiyat : Edebiyat eve kapanmanın yalnızlığına derman olabilir mi?


09.06.2020 - 19:00
10.06.2020 - 19:00

Zoom üstünde online konferans

Yigit Bener ve Jean-Marie Laclavetine tartışıyor:
“Edebiyat eve kapanmanın yalnızlığına derman olabilir mi?”

Mart ayından bu yana kültür etkinliklerini online olarak sürdüren Institut français Türkiye, yeni online konferans serisi ile edebiyat dünyasını ve tüm kitapseverleri bilgisayar başında muhteşem edebiyat sohbetleri dinlemeye davet ediyor.

Institut français Türkiye’nin online edebiyat konferansı serisi, SALON EDEBİYAT başlığı altında ve yazar Yiğit Bener’in evsahipliğinde düzenlenecek: konferansların her birinde Yiğit Bener’e edebiyat dünyasından bir konuk eşlik edecek.

SALON Edebiyat konferanslarının 3. ve 4.sünde Fransız yazar ve çevirmen Jean-Marie Laclavetine Yiğit Bener’in konuğu olacak ve birlikte şu soruyu soracaklar:

“Edebiyat eve kapanmanın yalnızlığına derman olabilir mi?” 

Fransız yazar ve çevirmen Jean-Marie Laclavetine, aynı zaman uzun yıllardır Gallimard yayınevinin yayın kurulundadır. Yayınevi, bu evlere kapanma döneminde, e-kitap koleksiyonları “Tracts” ve “Le Chemin”de yer alan metinleri okurlarına ücretsiz olarak sunmaya karar verdi.

Türkçede şimdiye kadar dört romanı yayımlanan Laclavetine’in henüz Türkçeye çevrilmeyen bir hayli kişisel ve otobiyografik nitelikteki son eseri Bir Aile Dostu ise, ablası Annie’nin yarım yüzyılı aşkın bir süre önce, deniz kenarındaki bir yürüyüş sırasında dalgalar tarafından yutularak ölümünü ilk kez dile getiriyor.

Laclavetine’in Türkçede ilk yayımlanan romanı Usulca’yı 1995’te çevirdiğinden beri yazarla dostluk ilişkisini sürdüren Yiğit Bener, Laclavetine’in kayıp ve bellek konularına yaklaşımını ele alacak. Aynı zamanda, olağan toplumsal yaşantımızdan kopup zorunlu ve uzun süreli olarak içe kapandığımız bu salgın döneminde edebiyatın mahremin dibine yolculuktaki olası rolünü, yazarın yaklaşımları çerçevesinde irdeleyecektir.

Konferans programı :

*Konferanslara kayıt olmak için yukarıdaki Kayıt Ol düğmesine tıklamanız gerekmektedir. Konferans günü Zoom bağlantısı mail adresinize gönderilecektir.

2 Haziran, 19.00 (FR) CAMUS DANS LA TOURMENTE EPIDEMIQUE (Fransızca) Yiğit Bener ve Serra Yılmaz
3 Haziran, 19.00 (TR) CAMUS SALGIN KISKACINDA (Türkçe) Yiğit Bener ve Serra Yılmaz
9 Haziran, 19.00 (FR) LE CONFINEMENT EST-IL SOLUBLE DANS LA LITTERATURE? (Fransızca)  Yiğit Bener ve Jean-Marie Laclavetine
10 Haziran, 19.00 (TR) EDEBİYAT EVE KAPANMANIN YALNIZLIĞINA DERMAN OLABİLİR Mİ? (Türkçe) Yiğit Bener 
16 Haziran, 19.00 (FR) L’ECRIVAIN HANTE PAR LA MEDECINE :  LOUIS FERDINAND CELINE (Fransızca) Yiğit Bener ve Lale Özcan
17 Haziran, 19.00 (TR) HEKİMLİĞİNDEN VAZGEÇEMEYEN YAZAR: LOUIS FERDINAND CELINE (Türkçe) Yiğit Bener ve Doç. Lale Özcan

 

 

 

 

 

 

 

 

Jean-Marie Laclavetine 1954 Bordeaux doğumlu. Roman ve öykü yazarı, 1989’dan bu yana Gallimard Yayınları’nın okuma komitesinde yer alıyor. Bu vasıfla Fransızca dilinde yazan bir çok yazarın tanınmasını sağlamıştır. 1999’da Liseliler Goncourt ödülünü, Kırmızı ve Beyaz adlı romanı ile Fransız Akademisi büyük ödülünü kazanmıştır. Saraybosna André Malraux merkezi ekibi ile birlikte 20 yıl boyunca Bosna’da düzenlenen Avrupa Kitap Buluşmaları’na katılmıştır. Türkçe’ye çevirilen romanları Mavi Sabahlar, Yarın Dündür, Adsız Yazarlar Kulübü ve Usulca’dır. 2019’da yayınlanan son romanı ‘Une amie de la famille’ Marguerite Duras ödülünü kazanmıştır.

 

Yiğit BENER 1958 doğumlu. Çocukluğu ve gençliği Ankara ve Paris arasında mekik dokuyarak geçti. Ankara Tıp Fakültesinde son sınıfa kadar okudu, araya 1980 darbesi sonrası on yıllık Brüksel ve Paris sürgününü sıkıştırdı ve tünelin ucundan konferans tercümanı olarak çıktı, iki üniversitede meslek dersleri veriyor. 1990’dan beri İstanbul’a demir attı. Romanlar, öyküler, denemeler, çocuk kitapları yazdı, birkaç adet de edebi çevirisi var.