Konferans; Prof. Dr. AYŞEN UYSAL “Sokakta Siyaset”

Institut français Izmir
20.02.2020 - 19:00
20.02.2020 - 19:00

Sokakta Siyaset (İletişim Yayınları) kitabının Fransa’da Croquant Yayınları’ndan Faire de la politique dans la rue başlığı ile yayınlanması dolayısıyla.

Sokakta Siyaset (İletişim Yayınları) kitabının Fransa’da Croquant Yayınları’ndan Faire de la politique dans la rue başlığı ile yayınlanması dolayısıyla, Prof. Dr. Ayşen Uysal İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde, 20 Şubat 2020 tarihinde, saat 19:00’da bir konferans verecektir.

Son birkaç on yıldır, protesto eylemleri tüm dünyada artış gösterdi. Türkiye’de ise, bu ülkede tarihsel olarak protesto eylemleri rejim muhaliflerinin tekelinde iken, son yıllarda rejim destekçisi ve devlet tarafından desteklenen yeni aktörler de sokakta siyasetin bir parçası haline geldi. Ayşen Uysal, başta polis arşivleri olmak üzere, farklı veri setlerine (basın arşivleri, katılımcı gözlemler, anketler, mülakatlar) dayanarak, 1990’lı ve 2000’li yıllarda sokakta siyasette yaşanan önemli değişimleri ile protestocuların toplumsal profilini ve onları harekete geçiren güdüleri inceliyor. 1990’lı yıllarda sendikalar ve ekonomik talepler sokakta siyasette belirleyici iken, 2000’li yıllara gelindiğinde, bu defa adalet ve insan hakları protesto eylemlerinin taleplerinde ön plana çıkmaktadır.

Ayşen Uysal siyaset bilimi profesörüdür. 8 Temmuz 2018 tarihinde ihraç edilene kadar Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktaydı. Kolektif eylemler, devlet şiddeti ve baskısı, siyasi aktivizm konularında uzmandır. Halen, Paris Sosyolojik ve Siyasal Araştırmalar Merkezi’ne (CRESPPA-CSU) bağlı araştırmacıdır.