Piyano resitali: Marie Vermeulin

Erimtan Müzesi, Kale
09.05.2018 - 08:30

MARIE VERMEULIN
Erimtan Müzesi

MARIE VERMEULIN

Erimtan Müzesi

Program:

  • Schumann: Scènes de la forêt (entrée – Chasseur aux aguets – Fleurs solitaires – Lieu maudit – Paysage souriant – À l’auberge – L‘oiseau prophète – Chant de chasse-Adieu)
  • Debussy :  Pour le piano (Prélude – Sarabande – Toccata)
  • Debussy : Estampes (Pagodes – Soirée dans Grenade – Jardins sous la pluie)
  • Ravel : Gaspard de la nuit (Ondine – Le Gibet-Scarbo)

Marie Vermeulin, piyanist

Piyano eğitimine  Boulogne bölgesi konservatuarında Jacqueline Dussol, ve sonrasında Marie-Paule Siruguet ile başlayan Marie Vermeulin 2001 – 2004 yılları arasında eğitimine Hortense Cartier-Bresson ve Edson Elias’ın öğrencisi olduğu Lyon Devlet Yüksek Müzik ve Dans Konservatuarında devam eder. Buna paralel olarak, dört yıl boyunca Floransa’da Lazar Berman ile sonrasında ise Imola Accademia Pianistica Internazionale de eğitim görür. Roger Muraro’nun yanında ise kendini daha da geliştirir. Aralık 2004 yılında Uluslararası Müzik Turnuvası Büyük Ödülünün biricisi olur (Jüri ve Seyirci oylaması üzerine), Mayıs 2006’da Barselona Uluslarlarası Maria Canals Yarışmasında en genç finalist ödülünü kazanır ve Aralık 2007’de ise Uluslararası Olivier Messiaen Yarışmasında En Büyük ikincilik ödülünü kazanır. Kasım 2014’te Güzel Sanatlar Akademisi tarafından verilen Somine et Cino Del Duca Vakfının Yorumcu ödülünü kazanır.

Hem Paris’in büyük konser salonlarında (Cité de la musique, Petit Palais, Opera Bastille Anfitiyatrosu, Orsay Müzesi Oditoriumu, Cortot salonu, Serres d’Auteuil, Bouffes du Nord Tiyatorsu) hem de Fransa’nın çeşitli büyük şehirlerinde (Equinoxe de Châteauroux, Agora d’Evry, Lyon Molière salonu, Orléans Enstitü salonu, Sarcelles André Malraux salonu, Metz Centre Pompidou, Jean-Pierre Miquel de Vincennes Oditorium, Solliès-Pont Şatosu, Aulteribe, de Chambord…) konserler verir.

Aynı zamanda, yurtdışında birçok konserler verir (ABD, İtalya, İspanya, İsviçre, Almanya, Belçika, Litvanya, Cezayir, Moldovya, Karadağ, Kıbrıs, Lübnan, Viyetnam, Filipinler, Endonezya, Monako ve Etiyopya). Solo resital, oda müziği ve konçertolar arasında dönüşümlü olarak konserler verir. Bu şekilde Pierre Boulez, Sir Paul Goodwin, Pavel Berman, Eric Geneste, Claire Levacher, Debora Waldman ve Salvador Brotons gibi şeflerle konserle vermiştir. Sıkça çağdaş kreasyonlarda da yer almaktadır.