fbpx

ETKİNLİK TAKVİMİ


PİYANO RESİTALİ: DENİZ ERDİNÇ

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi, ORAN - Ankara
Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi, ORAN - Ankara
20.03.2020 - 20:00

Piyano resitali

PİYANO RESİTALİ: DENİZ ERDİNÇ

Frankofoni ayı çerçevesinde.

  • 20.03.2020, 20:00
  • Nazım Hikmet, Oran – Ankara
  • Giriş ücretsizdir: LCV zorunludur (rezervasyonlar 02.03 Mart’tan itibaren alınmaktadır) kultur.ankara@ifturquie.org 

Konser programı:

1. Bölüm:      

Debussy : Préludes (premier livre) : ‘Des pas sur la neige’ & ‘La Cathédrale engloutie’

  • Arabesque No 1
  • Suite bergamasque : “Clair de lune”
  • L’Isle joyeuse

INTERMİSSİON

2. Bölüm: Beethoven : Sonata op. 111

Deniz Erdinç

Müzisyen bir ailenin oğlu olan Deniz Erdinç, çalışmalarına erken yaşta keman, piyano ve viyolonsel ile başladı. Kemanda Ilarion Ionescu Galati, viyolonselde Hayreddin Hoxha ve piyanoda annesi Vera Erdinç’in tecrübelerinden yararlandı. Üniversite dönemine dek Pierre Loti (Istanbul) ve Charles de Gaulle (Ankara) Fransız okullarında okuyan sanatçı, 2009 yılında müzisyen olmakta karar kılıp Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinin sınavlarına katıldı ve Gülnara Aziz’in piyano öğrencisi oldu. Bu süre boyunca Odtü KKM, Bilkent konser salonu, Fransa Büyükleçiliği ve Mozarthaus gibi salonlarda resitaller ve oda müziği konserleri verdi ve Hüseyin Sermet, Emre Elivar, Boris Berman, Valentin Surif, Gülsin Onay, Jean Bernard Pommier, Misha Dacic, Giselle Brodsky, Makoto Ueno, Alexander Madzar, ve Laurent Cabasso gibi hocaların ustalık sınıflarına katıldı. Aynı zamanda Yiğit Aydın ile armoni, Tolga Yayalar ile form, Işın metin ile partisyon okuma, ve Prix de Rome ödüllü Odette Gartenlaub’un daveti üzerine Paris’te 2010 yazında Solfej ve piyano çalışmıştır.

Orkestra şefliğine erken yaştan beri ilgi duyan sanatçı, son üç senedir bu konuya konsantre olmuştur. Bu süre zarfında çalışmalarına Erol Erdinç ile devam etmiş olan sanatçı, Rengim Gökmen, Jorma Panula ve Gürer Aykal’ın çalıştaylarına katılmıştır.
Şeflik çalışmalarına Türk Eğitim Vakfı ve Fransız elçiliği müşterek bursu sayesinde 2017-2019 arasında Ecole Normale de Musique de Paris’de Dominique Rouits ile devam eden sanatçı, bu süre boyunca Daniel Barenboim, Mstislav Rostropovitch gibi müzisyenleri barındırmış olan Cité Internationale des Arts’da “Artist-in-residence” olarak ikamet etmiş ve ‘Orchestre en Résidence de la Cité des Arts’ topluluğunu kurucusu ve sanat yönetmeni olmuştur.
Tahsilinin bitişi üzerine Türkiye’ye dönen Deniz Erdinç, halen Bilkent Üniversitesi Gençlik Senfoni Orkestrası asistan şefi olarak kariyerine devam etmektedir.