‘OPUS 2’

Zorlu PSM
20.06.2017 - 09:00

24CIRCA ENSEMBLE & DEBUSSY QUARTET

YARON LIFSCHITZ yönetiminde

Christophe Collette, keman
Marc Vieillefon, keman
Vincent Deprecq, viyola
Cédric Conchon, viyolonsel

24CIRCA ENSEMBLE & DEBUSSY QUARTET

 

YARON LIFSCHITZ yönetiminde

Christophe Collette, keman
Marc Vieillefon, keman
Vincent Deprecq, viyola
Cédric Conchon, viyolonsel

“Opus: Sirk ve müzikten oluşmuş bir düş dünyası” Les Echos

Tek elinin üstünde amuda kalkan, trapezde sallanan, havada uçup taklalar atarken sahnenin bir ucundan diğer ucuna atlayan cambazların gösterileri kimin gözünü kamaştırmaz ki? Yalnız bu sefer alışılagelmiş sirk müziklerini unutun ve Şostakoviç’in dramatik, lirik ve ironik müziğinin doğrultusunda oluşturulmuş bu muhteşem koreografinin keyfine varın.

Sıradanlıktan kaçınarak kendi sesini yaratma tutkusuyla yola çıkan Debussy Quartet özgün icraları ve ödüllü kayıtlarıyla günümüzün en ilgi uyandıran topluluklarından. Uluslararası Evian Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Yarışması’nın birincisi olan Fransız topluluk, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika genelinde konserler vermekte, yenilikçi performanslarıyla klasik müziğe yeni bir soluk getirmekte. Geniş diskografisini Le Monde de la Musique Choc Ödülü ile taçlandıran topluluk, bu projede sirk sanatına yeni bir pencereden bakan Circa ile bir araya geliyor. Yaron Lifschitz yönetimindeki Avustralyalı topluluk, dans, tiyatro ve sirk arasındaki sınırları kaldırdığı performanslarıyla toplam altı kıta ve 34 ülkede izleyicileri kendine hayran bıraktı.

Opus projesinin büyük bir başarıyla tamamlanan Amerika turnesinin ardından tekrar bir araya gelen Debussy Quartet ve Circa, geliştirdikleri Opus 2 ile yerçekimine meydan okumaya, müziğin bedenle dışa vurumuna devam ediyorlar. Gerek ideolojik gerekse biyografik mesajlarının yoğunluğu ile bilinen Şostakoviç’in yaylı çalgılar dörtlüleri, Debussy Quartet üyeleri tarafından kâh yalın ayak, kâh gözleri bağlı bir şekilde muhteşem bir akrobasinin ortasında seslendirilecek.

Programme :

Dmitri Shostakovich : Eleji – Elegy

Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 11 Fa minör, op. 122
String Quartet No.11 in F minor, op.122

Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 8 Do minör, op. 110
String Quartet No.8 in C minor, op.110

Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 5 Si bemol Majör, op. 92
String Quartet No.5 in B flat Major, op.92

Cliquez ici pour plus d’info.

 

Yüksek Katkıda Bulunan Mekân Sponsoru