Ombre et Soleil Barok Topluluğu

Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi
26.02.2018 - 10:30

Gölge ve güneş – Barok dönemi, müzikte ani kesintiler, hava değişiklikleri, görsel sanatlarda ışık ve gölgenin çarpıştığı canlı sahnelerle kendini gösteren zıtlıkların altın çağıydı. Zıtlıkların bir arada var olması ilkesini benimseyen Ombre et Soleil topluluğu da barok flüt ve viola de gambanın yumuşak sesini keman, klavsen ve mandolinin neşeli tonu ile birleştirerek dinamik bir müzikal birlik yaratıyor.

Gölge ve güneş – Barok dönemi, müzikte ani kesintiler, hava değişiklikleri, görsel sanatlarda ışık ve gölgenin çarpıştığı canlı sahnelerle kendini gösteren zıtlıkların altın çağıydı. Zıtlıkların bir arada var olması ilkesini benimseyen Ombre et Soleil topluluğu da barok flüt ve viola de gambanın yumuşak sesini keman, klavsen ve mandolinin neşeli tonu ile birleştirerek dinamik bir müzikal birlik yaratıyor.

Müzisyenler Berlin ve Cenevre’de antik müzik okudukları sırada tanıştılar ama topluluğun kurulması 2009 yazında, İtalya’nın esin veren şehri Urbino’da düzenlenen bir master çalışması sırasında gerçekleşti.

Biografiler

Constanze Chmiel erken yaştan itibaren barok müzikle ve eski/tarihsel flütlerle ilgilenmeye başladi. Hem blokflütist hem de traversflütist olarak su an Ortaçag’dan Klasik döneme birkaç yüzyılı kapsayan bir repertuara sahip. Berlin’de Sanat Üniversitesi’nde (Universität der Künste Berlin) Prof. Christoph Huntgeburth’la başlayan eğitimini Cenevre’deki Müzik Yüksekokulu’nda (Haute École de Musique de Genève) Gabriel Garrido ve Serge Saitta’nın sınıflarından traversflüt ve blokflüt yüksek lisansı alarak bitirdi. Öğrenimini tamamlayan katıldığı pek çok kurs arasında Marc Hantai, Dorothee Oberlinger, Barhold Kuijken’inkiler sayılabilir. Constanze Chmiel’in ayrıca Berlin’deki Universität der Künste ve Humboldt Üniversite’lerinden müzik öğretmenliği ve germanistik diplomaları bulunmaktadır.

Stéphanie Houllion
Küçük yaştan itibaren müzikle ilgilenen Houllion, Juan Carlos Muñoz’un sınıfında basladığı mandolin ve barok mandolin eğitimini yüksek başarı diploması alarak tamamladı. Mandolin eğitiminin yanında Luxemburg Ettelbrück Konservatuarı’nda viola da gamba okumaya baslayan Houllion, bu çalgı öğrenimini Cenevre Müzik Yüksekokulu’nda Prof. Guido Balestracci ile sürdürdü. Houllion, Jordi Savall ve Paolo Pandolfo gibi yetkin müzisyenlerin masterklaslarına katılarak da kendini geliştirmiştir. Houllion, Michelle Destek Programı’nın bursiyeridir. Ayrica 2012 yılında Luxemburg Rotary Müzik Ödülü’nü kazanmıştır. Houllion çok sayıda projede solist olarak Strasburg Filarmoni Orkestrası ve Fransız-Alman Filarmoni ile sahne almıştır. Hem mandolin hem de viola da gamba çaldığından dolayı çok yönlü bir müzisyen olan Houllion hem oda müzigi hem orkestra projelerinde yer almaktadir. Kendisi ayrıca matematik diploması sahibidir.

Amandine Solano altı yaşında klasik keman öğrenmeye başladı. Fakat barok keman ve eski müziğe erken yaştan beri ilgi duyan Solano bu alanın duayenlerinin kurslarına katılarak (örn. Manfredo Kraemer, Odile Edourd, Patrick Bismuth) barok kemanda da kendini geliştirmiştir Toulouse Müzik Yüksekokulu’nda yaptığı modern keman bachelor’unun ardından Cenevre’de Florence Malgoire’nin sınıfında barok keman yüksek lisansı yapan Solano bu okulu da jüriden en iyi not ve yüksek başarı derecesiyle tamamladı. Solano’nun düzenli olarak çalıştığı orkestraların içerisinde La Capella Mediterranea, Genève Baroque, Elyma, La Sinfonie Bohémienne, Os Musicos de Capella, Clematis ve Le Palais Royal bulunmaktadır. Ayrica Patrick Bismuth, Serge Saitta, Florance Margoire, Gilles Thomé gibi tanınmış solistlerin yanında sahne almaktadır. Amandine Solano 2014 Ekim ayında uluslararası barokkeman yarışması Principe Francesco Mario Ruspoli’de birincilik ödülü kazandı ve bu başarının ardından Italya, Danimarka ve Brazilya’dan konser teklifleri aldı. Solano 1777 Aidius Klotz yapımı bir orjinal keman çalmaktadır.

Ada Tanır, Ankara Devlet Konservatuvarı’nda piyano ve müzikoloji bölümlerinde okuduktan sonra gittiği Berlin’de, Hanns Eisler Müzik Akademisi’nde müzik teorisi dalındaki öğrenim gördü. Bu okuldaki öğrenimi sırasında klavsen çalmaya başladı ve kısa süre sonra hem klavsen hem de barok müziğe olan tutkusunu keşfetti. Mitzi Meyerson (Berlin) ve Christian Rieger (Essen) sınıflarındaki eğitimlerinden sonra Almanya’da enstrümantalist ve enstrüman eğitimciliği yaparak kariyerini sürdürmeye başladı. Tanır 2007 Hanns-Eisler-Preis, Çağdaş Müzik Beste ve Yorum Yarışması’nda, yorumculuk katagorisinde birincilik ödülü aldı. Barok müzik alanındaki ilk yarışma başarısı 2011’de Ensemble Festina Lente ile kazandığı Biagio Marini Yarışması’ndaki ikincilik ödülüydü. Ayrıca uluslararasi önemli karıyere sahip müzisyenlerle çalışma olanağı buldugu çok sayıda uzmanlık kursuna katılarak müzikal spektrumunu genişletti.
Hem solist hem aranılan bir oda müziği partneri konumunda pek cok konserde yer alan Tanır, orkestralardan da basso continuo (hem klavsen hem orgla) çalmak için davetler almaktadır (birlikte çaldığı orkestralar arasında l’arte del mondo, Neue Düsseldorfer Hofmusik ve Harmonie Universelle bulunmaktadır). Ayrıca yarışmalarda ve yaz kurslarında korrepetitör olarak yer almıştır ve Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Müzik Akademisi’nde her yıl yapılan, gençler için barok müzik kursuna eğitimci olarak katılmaktadır.
Uzun yıllardır düzenli sürdürdüğü klavsen ve piyano pedagogluğu yanında Ada Tanır grubu ombre et soleil ile geliştirdiği çeşitli konser projelerini gerçekleştirmektedir.