NAZLI SANBERK

Fransız Kültür Merkezi
19.04.2017 - 07:00

Mükemmele doğru
19.04.2017 – 14.05.2017
Sergi açılışı 19 Nisan 2017 saat 19:00’da

Ritmik jimnastik zerafet, esneklik, dayanıklılık ve güç gerektiren bir spordur.

Mükemmele doğru

19.04.2017 – 14.05.2017
Sergi açılışı 19 Nisan 2017 saat 19:00’da

Ritmik jimnastik zerafet, esneklik, dayanıklılık ve güç gerektiren bir spordur.

Genç jimnastikçi kızlar, günlük tasalardan uzaklaşarak okuldan sonra her gün, uzun saatler boyunca antreman yapıyorlar. Jimnastik sayesinde, sıkı bir disipline katlanarak, vücutlarını ve zihinlerini biçimlendiriyorlar. Böylece kendilerine yeni bir yaşam biçimi oluşturuyor ve sportif faaliyetlerini genç yaşamlarının merkezine koyuyorlar.

Sadece tutku ile böyle bir spor dalının yoğunluğunun üstesinden gelinebilir. İngilizce’de güzel bir biçimde ifade edildiği gibi « no pain, no gain » : acı yoksa kazanç da yoktur.

Genç jimnastikçilerin otuza yakın fotoğrafından oluşan bu sergi, küçük cesur kızların zorlu ve uzun yolculuğunu yansıtıyor. 6 ila 10 yaşındaki bu kızlar, yarışmalarda üstün performans seviyesine ulaşma hayallerine kavuşabilmek için, yorulmadan idman yapıyorlar. Kendi kızına bu « yolculuğunda » eşlik eden Nazlı Sanberk, bir fotoğrafçı bakışıyla bu hazırlık sürecini gözlemliyor.

Nazlı Sanberk

1975 yılında doğan Nazlı Sanberk, bir diplomat kızı olması nedeniyle çocukluğunun ve gençliğinin önemli bir bölümünü Avrupa’nın farklı ülkelerinde geçirdi. Etrafına karşı meraklı ve hassas bir doğası olan Sanberk, çok genç yaşta çevresinde gördüklerinin fotoğrafını çekmeye başladı. Bu onun yaşamındaki değerli anları ölümsüzleştirmesini ve özellikle de görme duyusunu keskinleştirmesini ve estetik duygusunu mükemmelleştirmesini sağladı. Sanberk, Londra’da finans sektöründeki kısa bir kariyerden sonra tutkusunu bir mesleğe dönüştürmek üzere London College of Printing’de fotoğraf eğitimi aldı.

Birçok dergide mimari fotoğrafçılık üzerine makaleleri yayınlanan Nazlı Sanberk, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Sanatçı 2002 yılından bu yana Londra ve İstanbul’da pek çok toplu sergiye katıldı.