Müzik: Strazburg Filarmoni Orkestrası

Cemal Reşit Rey Konser Salonu
19.02.2020 - 20:00

19 Şubat tarihinde, Strazburg Filarmoni Orkestrası’nı İstanbul’da ilk kez ağırlamanın onurunu yaşayacağız. Programda Weber, Saint Saens ve Dvorak’ın ünlü bestelerini seslendirecek olan orkestra, şef Claus Peter Flor tarafından yönetilecek. Konsere Fransız piyanist Alexandre Kantorow eşlik edecek. 1994 yılında “Ulusal Orkestra” olarak sınıflandırılan Strazburg Filarmoni Orkestrası, Fransa’nın en önemli oluşumlarından biridir.

Strazburg Filarmoni Orkestrası

19 Şubat tarihinde, Strazburg Filarmoni Orkestrası’nı İstanbul’da ilk kez ağırlamanın onurunu yaşayacağız. Programda Weber, Saint Saens ve Dvorak‘ın ünlü bestelerini seslendirecek olan orkestra, şef Claus Peter Flor tarafından yönetilecek. Konsere Fransız piyanist Alexandre Kantorow eşlik edecek. 1994 yılında “Ulusal Orkestra” olarak sınıflandırılan Strazburg Filarmoni Orkestrası, Fransa’nın en önemli oluşumlarından biridir.

2012 yılından bu yana Marko Letonja’nın müzik ve sanat yönetmenliğini yaptığı (1994 yılında « Ulusal Orkestra » ünvanı alan) Strazburg Filarmoni Orkestrası, Fransız-Alman geleneğini ve mükemmelliği bir arada sürdüren 100 müzisyeniyle Fransa’nın en önemli oluşumları arasında yer almaktadır. Kendi büyük senfonik sezonlarının yanı sıra Rhin Ulusal Operası’nın temsillerinin bir bölümünü de icra eden Orkestra farklı ortaklarla birçok özgün projeyi hayata geçirmektedir. Müziğin geniş kitlelere ulaşması konusuna özen gösteren Orkestra, merkezin dışına çıkarak Bas-Rhin bölgesine yayılan çok sayıda etkinlikle birlikte her yaşı hedef alan dinamik bir kültürel program da yürütmektedir.

Strazburg kentinin Fransa çapında başarıyla temsil edilmesine katkı sağlayan Orkestra ayrıca, düzenli olarak Philharmonie de Paris sahnesinde ve Avrupa’nın en saygın salonlarında (Luzern’de KKL, Münih’de Gasteig, Viyana’da Musikverein, Hamburg’da Elbphilharmonie, vb.) konserler vermektedir. 

Birçok önemli albüm kaydı olan Strazburg Filarmoni Orkestrası’nın yakın zaman önce Berlioz’un « Truvalılar » eserini yorumladığı albümü, Erato plak şirketinden çıkmıştır. John Nelson yönetiminde ünlü solistlerle gerçekleşen ve dinleyiciler ve eleştirmenler nezdinde büyük başarı sağlayan bu CD, Gramophone Classical Music Awards, Diapason d’Or, Choc de Classica ve « en iyi albüm kaydı » kategorisinde Victoire de la musique classique gibi birçok önemli ödüle layık görülmüştür. Kasım 2019’da « Faust’un Lanetlenmesi » (Diapason d’Or) albümünün yayınlanmasıyla devam eden bu Berlioz serisini 2020 yılında « Romeo ve Juliet » kaydı izleyecektir. 

   

Claus Peter Flor                                                                    Alexandre Kantorow

Photo: Marco Borggreve
Photo: Marco Borggreve
Orchestre Philharmonique de Strasbourg, 15 décembre 2016