Müzik – Keman Resitali

Hacettepe Konservatuvarı Konser Salonu
25.11.2017 - 12:00

Ankara Fransız Kültür Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı işbirliğiyle sizleri, genç yetenekli keman virtüozu Bartu Özsoy ve kendisine eşlik edecek piyanist Ezgi Demirel, konserine davet etmektedir.

Ankara Fransız Kültür Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı işbirliğiyle sizleri, genç yetenekli keman virtüozu Bartu Özsoy ve kendisine eşlik edecek piyanist Ezgi Demirel, konserine davet etmektedir.

LCV: 408 82 31 veya murat.celik@ifturquie.org

BARTU ÖZSOY

2003 yılında Ankara’da doğan Bartu Özsoy, müzik eğitimine üstün yeteneğinden dolayı davet edildiği Paris’te devam etmektedir. Keman çalışmalarını, Paris Opera Orkestrası sanatçısı ve Créteil Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Thierry Huchin’la sürdürmektedir. Aynı zamanda, Paris Konservatuvarı Keman Bölümü Profesörü Alexis Galpérine tarafından da çalıştırılmakta ve mentörlük sağlanmaktadır. Créteil Konservatuvarı Profesyonelliğe Hazırlık Programı öğrencisi olan Özsoy, Paris Konservatuvarı hocası Prof. Isabelle Duha ile armoni çalışmakta; ayrıca Paris’teki farklı konservatuvarlarda Jacques Saint-Yves’den kompozisyon; Anne Rousselin’den analiz; Stéphanie Sicsik’ten müzikal formasyon ve Caroline Cren’den piyano dersleri almaktadır.

Kemana dört yaşında başlayan Özsoy, Ankara’dayken keman çalışmalarını Suzanna Bezhani, Elshad Amrahov, Rasim Bagirov ve Ildiko Moog; solfej, teori ve kompozisyon çalışmalarını ise Nino Skhvitaridze ile sürdürmüş; Bilkent İlköğretim Okulunu tamamladıktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’na devam etmiştir.

Orkestrayla ilk konserini on yaşındayken, Türkiye çapında düzenlenen solist seçmelerini kazanarak İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’yla vermiştir. Onbir yaşından itibaren Paris’te ve farklı Avrupa ülkelerinde konserler ve resitaller vermiş; uluslararası yarışmalarda birincilik ödülleri almıştır.

Sekiz yaşında İngiliz Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu’nun 5. seviye keman sınavından; bir yıl sonra ise 5. seviye teori sınavından Üstün Başarı Derecesi (“Distinction”) almıştır. Beş yaşındayken yaptığı iki piyano bestesi (‘Kalkınma Marşı’ ve ‘Yağmur Filizleri’) 2010 yılında, ABD Başkanı Obama’ya takdim edilmiştir.

EZGİ DEMİREL

1988 yılında Ankara’ da doğdu. 1997’ de başladığı piyano eğitimine Ferial Başaran ile 2 yıl devam etti. 1999 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’na tam burslu olarak kabul edildi ve lisans mezuniyetine kadar akademik çalışmalarını Piyano Sanat Dalı’ nda Prof. Hande Dalkılıç ile sürdürdü. Mezuniyetinin ardından derslerinde korrepetitörlük yaptığı değerli bas Merih Kazbek’ in müzikal yaklaşımından çok etkilenerek, duo çalmanın kendisi için bir tutku olduğunu keşfeden Ezgi Demirel, yüksek lisans eğitimine Duo Piyanistliği alanında Amerika Birleşik Devletleri’ nde devam etmeye karar verdi. 2013 yılında ABD’ de sınavına girdiği New England Conservatory ve University of Texas at Austin Butler School of Music’ te burslu eğitim hakkı kazandı. Aynı yıl kazandığı Fulbright bursuyla eğitimini UT Butler School of Music’ te Prof. Anne Epperson, Prof. Rick Rowley, Dr. Chuck Dillard ve Dr. Colette Valentine’ la devam ettirdi. Yüksek Lisans eğitimi boyunca birçok resitalde ve konserde duo, oda müziği, koro ve orkestra piyanisti olarak yer aldı ve 2015 yılında mezun oldu. Ezgi Demirel duo piyanistliği alanında Warren Jones ve Margo Garrett; solo piyano alanında da Pamela Mia Paul, Walter Groppenberger, Boris Berezovsky ve Robert Roux gibi müzisyenlerle Ustalık Sınıfları aracılığıyla çalışma fırsatı buldu. Ayrıca 2007’de düzenlenen 4. Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Eklisia Yaz Müzik Okulu’nda Kemal Gekic, Francesco Libetta ve Gülsin Onay ile çalışarak konserlerde yer aldı. Ezgi Demirel 2016 yılından beri Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde eşlik öğretim elemanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

PROGRAM
J. S. Bach (1685-1750) Solo Keman için Sonat No.1, BWV 1001, Adagio ve Füg
F. Kreisler (1875-1962) Alt-Wiener Tanzweisen (Liebesfreud, Liebesleid, Schön Rosmarin)
A. Saygun (1907-1991) Sepetçioğlu, Op. 33
B. Bartók (1881-1945) Romen Halk Dansları, Sz 56
E. Lalo (1823-1892) İspanyol Senfonisi, Op.21, 3. Bölüm
C. Saint-Saëns (1835-1921) Danse Macabre, Op. 40