LE MUR ISTANBUL – LEONA ROSE

Institut français
17.04.2024 10:00
25.04.2024

İstiklal Cad. No:4
Taksim Beyoğlu

LE MUR ISTANBUL
LEONA ROSE
17/04-25/04
Institut français

Le Mur İstanbul 27 Nisan’da Institut français’de açılıyor !

Institut français İstanbul kentin zengin kültürel ve sanatsal birikimini zenginleştirmek ve sokak sanatlarına dikkat çekmek için kurguladığı “Le Mur İstanbul” isimli duvar galerisi JOTUN, Donut Store ve MTN Montana Colors’un destekleriyle 27 Nisan 2024 tarihinde açılacak.

“Le Mur Istanbul”, Institut français binasının iç ve dış cephesinde sokak sanatlarına ayrılan iki duvardan oluşan bir duvar galeri. Fransızca “duvar” anlamına gelen “Le Mur” kelimesi, Fransa’da sokak sanatlarını tanıtmak için 2003 yılında kurulan “Le M.U.R – Association Modulable, Urbain, Réactif” (@lemuroberkampf) organizasyonuyla yapılan işbirliğinden geliyor. “Le Mur İstanbul” her yıl ikisi Fransız dört sokak sanatçısını ağırlayacak. Le Mur Istanbul kapılarını sokakta üretmek isteyen farklı disiplinlerdeki tüm sanatçılara açıyor. Institut français, projenin küratörlüğünü uzun yıllardır sokak sanatı üzerine çalışmalar yapan Görkem Kızılkayak işbirliğiyle gerçekleştirecek.

“Le Mur İstanbul”un ağırlayacağı ilk sanatçı çalışmalarına Paris’te sürdüren çağdaş sanatçı Leona Rose (@leonarose) olacak. Fransız sanatçı şamanik ve etnik kültürlerden ilham alarak rengârenk ve çılgın jungle’lar yaratıyor. Sanatçı her kıtada resim yapma hayalini kuruyor ve bu seyahatleri sırasında STK’larla işbirliği yaparak çocuk yuvaları ve yetimhanelerde duvar resimleri yapıyor. Sanatseverler, 17-25 Nisan 2024 tarihleri arasında Leona Rose’un üretim sürecine şahit olabilirler, eserleri ise Eylül ayına kadar Institut français’de görebilirler.