KONSER: SENEM DİYİCİ

Institut français Izmir
23.09.2022

Institut français İzmir bahçesinde

Müzik hayatını uzun yıllar boyunca Fransa sürdüren Senem Diyici, geçtiğimiz mayıs ayında ADA müzik etiketiyle çıkan son albümü “Nara” ile Institut français İzmir bahçesinde bir konser verecek.

Senem Diyici vokal, guimbarde, perküsyon
Ersin Ersavaş elektrik ud
Gürkan Özkan tabla, perküsyon
Serdar Pazarcıoğlu keman
Yiğit Boyunağa klavyeler

Biletler, İnstitut français İzmir gişesinden alınabilir.

İndirimli: 70 TL

Tam: 100 TL  

https://www.senemdiyici.net/

Senem Diyici 
İstanbul’da memur babası müzik ve resim tutkunu olan mütevazı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen, Senem Diyici küçük yaşlardan itibaren şarkı söylemeye başladı. 6 yaşında İstanbul radyo çocuk korosuna kısa dönemli katıldı, ilk ve orta öğrenimini Feriköy Şişli de yaptı. 14 yaşında İstanbul Musiki Cemiyeti Feridun Darbaz Okulunda klasik müziği
ögrenimi ve nazariyat ögrenimi yaptı. Değerli Usta Ruhi Su dan şan dersleri aldı. 16 yaşında ilk 45 liğini FATO (1969’da) ile kendi bestesi olan Nar Hanım Gül Hanım (Ezgi Plakları). Ile profesyonel müzik yaşamına başladı. 18 yaşında ikinci 45 liğini yaptı. Senem adı ile Ham Meyva (1973’te) yankı plak ile devam etti. Yıllarca süren konserler ve turnelerden sonra, Almanya’ya yaptığı bir turne ile şehrini ve ülkesini terk etti. 1980’lerin başındayız ve genç sanatçı Fransa’ya yerleşerek kariyerine burada devam etti. Paris’te Geleneksel Türkçe düzenlemelerini ve bazı kollektif besteleri kaydettiği bir üçlü
kurup Almanya turnesine çıktı ve Anadolu (K7, EXİLE Prodüksiyon) albümünü kaydetti (1983). O yıllarda radyo produktörü olan Patrick Tandin ile tanıştı. 1989’da La Lichére Takalar albümüne Müzisyen Okay Temiz’i davet etti. Choc du Monde de la Musique, 4 yıldız Jazzman, Sélection Jazz Hot) çıkarttı. Albümün çıkış konserinde Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit ve eşi Rahşan Ecevit de onur konuğu oldular. Nitekim aynı zamanda bir şair olan Bülent Ecevit, Takalar şarkısının metin yazarıdır. Fransız kamuoyu ve basını, Senem Diyici ve gitarist- besteci- aranjör Alain Blesing’in ürettiği caz-rock ve geleneksel Türk müziğinin senteziyle bu yıllarda tanıştı. Sonra çoğunlukla dörtlü olarak kaydedilen 6 albüm daha geldi:

Geste (Wad Production, 1993; Shock of the Year Jazzman, Nomination “Django d’or 1994”, ffff ve Event of the Year Télérama); Divân (Artalent, 1995, 4 yıldız Jazzmann ); Tell Me Trabizon (Buda Musique ), 1999; Disque émoi Jazz Magazine, 4 yıldızlı Jazzman, FIP Selection, World European Charts Ranking, Spedidam geleneksel rekoru); Morceaux Choisis (Buda Musique, 2001; 4 yıldız Jazzman), ZIPÇIKTI perküsyoncu Lari Dilmen ile ikili (Ada Müzik,
2003); Live! (Buda Musique, 2005, Choc du Monde de la Musique, 4 Etoiles Jazzman) ve
DVD: Senem Diyici Quartet Live at Satellit Café – Paris, WMP / Buda Musique 2007) ve tüm albümlerinin bir derlemesi.

Eylül 1999’da, Paris’te bir çok müzisyenin katılımı ile gerçekleştirilen konserde, Aldo Romano, Henri Texier, Glenn Ferris, Franck Tortiller, Tony Rabeson, Laurent Dehors gibi birçok Fransız caz müzisyenleri ile birlikte Türkiye’yi sarsan depremin ardından depremzedelere destek olmak amacıyla konser organizasyonları düzenledi. Stüdyo seanslarının ve yurt dışı turnelerin (1500’ün üzerinde konser) bu dönemini kapatan Dila Dila albümü 2011’de (Baykuş Müzik / Instant Music Records) yayınlandı. Bu albüm Senem Diyici’nin kısa süre sonra yerleşmek üzere döndüğü İstanbul’da kaydedildi.
Senem Diyici, kendi albümlerinin yanı sıra birçok müzikal, geleneksel, klasik veya deneysel projede yer almıştır. Düet, üçlü (Lirizm, Mistik), dörtlü (Oynak, Mavi Yol), altılı, sekizli (Octobando Fanfar) olmak üzere farklı oluşumlar kurmuştur. Senem Diyici, alternatif cazın, hatta dünya müziğinin öncüsü olarak tanınan bir performans sanatçısı olarak kariyerinin yanı sıra, çeşitli eğitim etkinlikleri de geliştirdi; ustalık sınıfları ve atölyeleri açtı: Çocuklar için ritim başlangıç; Ses ve nefes teknikleri; Şamanizm geleneklerinin ritimleri, şarkıları ve dansları.

Senem Diyici, Dila Dila albümünün üzerinden geçen on yılda kendi deyimiyle bahçesini işledi, birçok atölye çalışması yürüttü ve birçok Türk müzisyenleri ile çaldı. Ayrıca 27 Mayıs 2022’de ADA Müzik de piyasaya çıkan Nara‘nın adlı yeni albüm projesini tamamladı.