KONSER: OPHÉLIE GAILLARD & ATAKAN SARI

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
15.08.2022 - 20.00

İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle.

Institut français İzmir, Ophélie Gaillard ve piyanist Atakan Sarı’yı 15 Ağustos Pazartesi günü Saat 20.00’de İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ağırlıyor.

Konser ücretsizdir. Giriş salon kapasitesi dahilinde serbesttir.

Program :

Bach suite no 3

Fauré – Élégie

Popper – Rhapsodie Hongroise

Brahms sonat mi min op 38

 

Ophélie Gaillard

2003 yılında Victoires de la Musique Classique tarafından yılın enstrümantal solist keşfi olarak adlandırılan Ophélie Gaillard, Asya ve Avrupa’da resitaller verdi ve Monte-Carlo Filarmoni Orkestrası, Metz Ulusal Orkestrası Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Çek Ulusal Senfoni Orkestrası ve Yeni Japonya Filarmoni Orkestrası gibi prestijli orkestraların konuğu oldu.

Aynı zamanda günümüz bestecilerin ayrıcalıklı bir yorumcusudur.

Aparté için uluslararası basın tarafından ödüllendirilen birçok integrali kaydetti: Bach, Britten, Schumann, Fauré, Chopin, Brahms, CPE Bach, Strauss ve ayrıca çok geniş bir dinleyici kitlesinin kalbini fetheden Dreams, Alvorada ve Exils tematik albümleri.

Farklı tarzlardaki sanatçılarla birlikte yer alma konusunda tutkulu sanatçı, sahneyi Lambert Wilson, hip-hop dansçısı İbrahim Sissoko, koreograflar Sidi Larbi Cherkaoui ve Damien Jalet, Étoile dansçıları Hugo Marchand ve Ludmila Pagliero ve hatta bossa nova’nın yıldız şarkıcısı Toquinho gibi isimlerle paylaştı.

2005 yılında çelloyla yönettiği ve 17. ve 18. yüzyıl repertuarlarını tarihi enstrümanlar ile keşfe çıktığı Pulcinella Orkestrası’nı kurdu.

2019 yılında Sandrine Piau ile Boccherini’ye adanmış ikili bir albümün ardından, Pulcinella Orkestrası ve mezzo sopranolar Lucile Richardot ve Delphine Galou ile kaydettiği ikili Vivaldi albümü “I colori dell’ombra”, pandemi döneminde büyük bir başarı sağladı.

Ophélie Gaillard, 2021 yılının başında, yine Aparté’de, Frédéric Chaslin yönetimindeki “Viyana Morphing Orkestrası” eşliğinde kaydettiği “Cellopera” ile, dinleyicilerini Mozart, Verdi, Tchaikovsky, Offenbach ve Puccini’nin eserlerinden oluşan 100 yıllık bir opera yolculuğuna çıkardı.  Mart 2022’de “A Night in London” ile dinleyicilerini 1730’larda Londra’da maceraya atılan Porpora, Geminiani ve Bononcini gibi bestecilerle tanıştırdı.

Ophélie Gaillard, eserlerini CIC Bankası tarafından kendisine cömertçe ödünç verilen bir 1737 Francesco Goffriller çellosu ile icra etmektedir.

 

Atakan Sarı
İzmir’de dünyaya gelen Atakan Sarı ilk müzik ve piyano derslerini babası Mahmut Sarı’dan aldı. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Can Çoker ile çalıştığı yıllarda Kültür Bakanlığı piyano yarışmasında, kategorisinde birinci oldu. Martin Berkofsky’nin Türkiye turnesinde tanıştığı Atakan, sonraki yıllarda kendisinin öğrencisi ve asistanı oldu.

Üniversite eğitimini tam burslu olarak, Manhattan School of Music’de, Solomon Mikowsky’nin sınıfında, iki yıl gibi kısa bir sürede tamamladı. Carnegie Hall seçmelerini kazanarak ilk büyük New York konserini yaptı. Amerikalı besteci Alan Hovhanness’in, Berkofsky için bestelediği 2 piyano ve orkestra için konçertosunu Moskova, Mosfilm stüdyolarında kaydetti. Olumlu tepkiler alması üzerine bu eserin prömiyeri için birer yıl ara ile önce Moskova Çaykovski ve Erivan Haçaturyan salonlarına davet edilerek bu salonlarda konser veren ilk Türk müzisyen oldu.

2006-2009 yılları arasında New York, Cornell Üniversitesi ve İthaca College’de piyano, oda müziği ve Türk müziği dersleri verdi. Roberto Prosseda ve Martin Berkofsky ile beraber Beethoven’ın piyano sonatlarından oluşan bir albümü, kanser hastaları yararına yayınladı. Kanada’dan Çin’e pek çok ülkede solo ve orkestra eşliğinde konserler vermiş, salgının başladığı dönemlerde, Birleşik Krallık Hull Üniversitesi’de piyano dersi vermenin yanı sıra, ressam-yazar Ümit İnatçı’nın şiirlerinden oluşan 8 parçayı, tenor Can Tufan ile birlikte bestelemiş ve Kırlangıç adlı bir albüm olarak yayınlamıştır.

Halen Kıbrıs’ta yaşamakta, hem üniversitede dersler vermekte hem de konser yaşamına devam etmektedir.