fbpx

ETKİNLİK TAKVİMİ


Konferans: “Spinoza, felsefe ve edebiyat arasında?”, Maxime Rovere

SALT
SALT
15.02.2020 - 15:00

Felsefeci Maxime Rovere ENS’de (Lyon, Fransa) ve PUC’da (Rio de Janeiro, Brezilya) ders vermiştir. Buenos Aires, Princeton ve Montreal üniversitelerinde düzenli olarak konferanslar veren Rovere, Spinoza üzerine uzmandır. Spinoza’nın yazışmalarını çevirmiş ve “Le clan Spinoza” kitabında düşünürün hayatını anlatmıştır.

“Spinoza, felsefe ve edebiyat arasında?”, Maxime Rovere

 

Yepyeni bir Spinoza. Edebiyat aracılığıyla tarihte yeni keşifler nasıl yapılır?

Spinoza ile ilgili üç şeyin bilindiği düşünülür : fikirlerinin onu Yahudi toplumunun dışına ittiği ; mercek temizleyicisi olduğu ; sıradışı bir felsefik sistemi tasarladığı. Yakın tarihli araştırmalara göre, bu resmî tarih yazımı, akademik araştırmanın edebî biçimlerine bağlı nedenlerden dolayı belgeleri değişikliğe uğratmıştır. Bu konferansta, tarihi anlatma biçimine göre kaynakların nasıl tamamen anlam değiştirebileceği konusu ele alınacak. Söz konusu olan, edebi sorunlardan yola çıkarak oluşturulan yeni bir çerçevedir.

Felsefeci Maxime Rovere ENS’de (Lyon, Fransa) ve PUC’da (Rio de Janeiro, Brezilya) ders vermiştir. Buenos Aires, Princeton ve Montreal üniversitelerinde düzenli olarak konferanslar veren Rovere, Spinoza üzerine uzmandır. Spinoza’nın yazışmalarını çevirmiş ve Spinoza Tayfası kitabında düşünürün hayatını anlatmıştır. 

 

 

Moderatör:

Cemal Bali Akal

Cemal Bali Akal İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi. Hukuk ve siyaset kuramı alanlarında çalışıyor. Spinoza üstüne yazdığı ve derlediği çok sayıda çalışması bulunmaktadır.

 

Fransızc (Türkçe simültane çeviri)