KONFERANS: SERAMİK-RESSAM SANATÇISI, THEODORE DECK VE OSMANLI SERAMİKLERİ

Institut français Ankara, Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
06.04.2022 - 19:30

OSMANLI SERAMİKLERİ

SERAMİK-RESSAM SANATÇISI, THEODORE DECK VE OSMANLI SERAMİKLERİ

Association Culturelle Turquie-France etkinliği.

  • Konuşmacı: Filiz Yenişehirlioğlu (Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Öğrt. üyesi, Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü).
  • Tarih: 06.04.2022 Çarşamba, 19:30
  • Yer: Institut français Ankara – YILDIZ
  • Konferans dili sadece Fransızca
  • Rezervasyon: 0532 395 70 97 veya nazsudden@gmail.com

Filiz Yenişehirlioğlu, biyografi

Prof. Dr. Filiz Çalışlar Yenişehirlioğlu ,2013 yılından beri  Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat  Tarihi Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Ankara’da bulunan Koç Üniversitesi, Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de Direktörüdür. Daha önceleri Başkent Üniversitesinde Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi kurucu dekanlığını  yapmış ondan önce de  ve uzun yıllar Hacettepe Üniversitesi  Sanat Tarihi Bölümünde çalışmıştır. 1968-1975  yılları arasında Paris- Sorbonne( ParisIV) Üniversitesinde Sanat Tarihi ve Arkeoloji dalında Lisans , Yüksek Lisans  yapmış 1981 yılında da Devlet Doktorasını  tamamlamıştır.

Uluslar arası Türk Sanatı kongresi Ulusal Komite üyesi ve Uluslararası Ortaçağ Akdeniz Seramikleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Bu kapsamda bir çok sempozyum ve kongreler düzenlemiştir.   1993-2003 yılları arasında Türk-İslam Eserleri Müzesi ile beraber ,İstanbul Tekfur Sarayında 18.inci yüzyıl Osmanlı Çini Fırınları ve Eyüp Çömlekçiler Mahallesi  Kazı ve Yüzey Araştırmalarını yürütmüştür. İstanbul Büyük Şehir Belediyesine bağlı olarak Tekfur Sarayı Müzesini 2019 yılında kurmuştur. Osmanlı Sanatı , Mimarisi, Kentleri  ve Arkeolojisi üzerine dersler vermiştir  ve bu konuda uluslararası ve ulusal yayınları bulunmaktadır. Fransız Kültür Bakanlığı Şövalye Nişanı ile İtalyan ,Adelaid Ristori Başarılı Kadın ödüllerine sahiptir.