KONFERANS: NİCOLAS BOUVİER

Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
21.03.2017 - 07:00

Frankofoni 2017 etkinlikler çerçevesinde.

Nicolas Bouvier hayatı ve çalışmaları sunumu
Konferansçı: Ingrid Thobois

Frankofoni 2017 etkinlikler çerçevesinde.

Nicolas Bouvier hayatı ve çalışmaları sunumu

Konferansçı: Ingrid Thobois

Beni rüyaya sürükleyen kitaplardır, yolculuk rüyası, dönüş rüyası, yazıya dönüş ve bütün herşeyin merkezine ayrıcalıklı erişimin yolu hızlıca kurgu sorununa.

20 yaşında, Volkswagen marka aile minibüsünde yolculukla geçen çocukluğumdan sonra, bir yıl boyunca, İsviçre asıllı yazar Nicolas Bouvier’nin coğrafyasında, edebi bir eser, bir efsane arayışına tek başıma yolculuğa çıktım…. Tabii ki ne birini ne de ötekini bulabildim özellikle ikincisinde bayağı hırpalandım. Fakat bu yola, 2001 ve 2002 arası, ikiz kuleler yıkılırken ve insanlar birbirleriyle itişip kakışırken, ben bana üçüncü bir göz ve hafıza olacak sayısız polaroid yazıda not defteri tuttum. Yol boyunca, Nicolas Bouvier bana sadece rehber olmakla kalmadı, Kitapları bana dünyaya farklı bakmamı ve yazı yazarak ufak ufak kendi yerimi bulmamı öğretti. 19 yaşımda, ölümünden bir sene önce, eseriyle tanışmasaydım hayatım kesin bambaşka olurdu. Nicolas Bouvier, her biri tamamen entrikadan ve özgünlükten oluşan bir ömür ve eserdir. Dört yıl süren törensel bir gençlik yolculuğundan, 50 yıllık bir yazın çıktı. O sadece bir yolcu yazar değil. Dünyaya eşsiz bir gözle bakan ve ömrünün bizlere tüm renklerini anlatabilmenin arayışında yaşamını geçirmiş bir yazardır. İşte bu duygusal yazarın ve adamın portresini resmetmeyi kendime ödev edindim.

 

Ingrid Thobois biografi:

Ingrid Thobois 1980 yılında doğdu. Yazını, dışın ve için, hareketin ve durağanlığın birbirini izlemesiyle biçimlenir.

2000 yıllarının başında, Nicolas Bouvier’nin de bulunduğu coğrafyada gezindikten sonra, Afganistan’da Fransızca dersleri vermeye başlar.

Endonezya’ da Hindistan’da, Karadeniz’in sularında, Kafkasya’da, Orta Asya’da, elinde bir defterle yaşamın günleri sürer gider. 2007 yılından itibaren yetişkinler için kitaplar yayınlar.

2009 yılında ise çocuk eserleri yazmaya ve yazı atölyelerine başlar. İlk eseri “Le Roi d’Afghanistan ne nous a pas mariés” (PhébusYayınları, 2007) ilk roman ödülüne layık görülür.

Beşinci ve son eseri olan «Le Plancher de Jeannot » Buchet ve Castel Yayınlarından 2015 yılında çıkar.

Daha çok altı yaş ve ergenlere yönelik olan çocuk eserleri kurguyla karışık güncel toplumsal sorunları ve kişileri konu alır.

Eserlerinin arasında «Des fourmis dans les jambes, petite biographie de Nicolas Bouvier » (La joie de lire, mayıs 2015), Histoire de voyager (Kilowatt, 2016), La confiance règne (Mijade, 2016) vardır. Daha fazla bilgi için www.ingridthobois.com