KONFERANS: FRANSA’DA TÜRKİYE’NİN YÜZLERİ

IFT: Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
05.03.2020 - 19:00

Fransa’daki Türkler

KONFERANS: FRANSA’DA TÜRKİYE’NİN YÜZLERİ

Konuşmacı: Gaye PETEK

Bugünki Fransa’da yaşayan 600.000 Türklerin veya Fransız-Türklerin durumu nedir? Özellikle ilk Türk göçmenlerin yaşamlarından geçerek, Gaye Petek, Türk diasporasının yaşadığı kimlik sorunlarını sorguluyor. Pazartesiden itibaren, “Fransa’daki Türkler Tarihi”‘nin yazarı, Institut français’nin üç şubesinde, çalışmalarından bahsedecedek.
Ayrıca, aynı başlıklı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleşecektir.

Gaye PETEK- Biyografiya

 

Gaye Petek İzmir doğumlu. Bütün eğitimini Fransada yaptı. Paris üniversitesinde edebiyat, tiyatro ve sosyoloji okuduktan sonra göç konuları ile ilgili birçok devlet kurumunda ve Birleşmiş Milletler Yüksek İltica Komiserliğinde(UNHCR) çalıştı. 1984 yılında ELELE derneğini kurdu ve Fransız devletinin destekleriyle 2010 yılına kadar yönetti.

Paralelinde INALCO – Paris III (Doğu Dilleri Fakültesi) türk dili bölümünde 15 yıl öğretim üyesi oldu (« Türk akımları ve geleneksel toplum » adlı  bir ders verdi) ve Fransa radyosu/RFİ programlarında türkçe programı animatörlüğü yaptı.

Gaye Petek çeşitli devlet kurumları ve komisyonlarında yer aldı: CNİPİ- Göçmen toplulukları ulusal uyum konseyi yardımcı başkanı, Stasi Laiklik komisyonu üyesi oldu ve 2003-2005 arasında Sosyal İşler Bakanının kabinesinde teknik danışman ( göçmen kadınlar, karşılama politikaları uzmanı) olarak çalıştı. Dokuz yıl boyunca Fransa başbakanına bağlı Yüksek Uyum Kurulu( HCİ) üyesi ve Ulusal Göç Tarihi Müzesi (CNHİ) yönetim kurulu üyesi oldu.

Sosyal görevliler, öğretmenler, yargıçlar, sağlık memurlarına yönelik eğitimler verdi ve halen vermekte. Tüm Fransada belediyelerin kültürel projeleri için danışmanlık yaptı ve yapmakta.

Gaye Petek birçok kitap ve dergide yazılar yayınladı: geleneksel Karagöz sanatı, Türk göçmenleri ve türk kadınları üzerine (Hommes et Migrations, Migrants Formation, la Découverte, Syros, Encyclopaedia Universalis yayınları vs…). Bleu Autour yayınları için « Fransa türkleri: aile albümleri » (Turcs en France-Albums de familles)  İmprimeur yayınları ıçin, « Gurbet : buralı türkler » (Gurbet : Turcs d’ici) kitaplarını hazırladı. 

Özdemir Asaf şiirlerini « Benden sonra mutluluk » adı altında çevirdi (Bleu Autour 2017) ve Ségolène Debarre ile « Fransa Türkleri tarihi»’ni yazdı  (Éditions du Détour- 2019).