Istanbul Underground

Fransız Kültür Merkezi
04.07.2017 - 07:00

İSTANBUL UNDERGROUND: BUGÜNÜN TÜRK YERALTI EDEBİYATI

Marjinal yazarlar her türlü sınıflamanın dışında kalırlar : Onlar, 2000 yılların Türkiye’sinde, başka bir edebiyatın ve alternatif bir sanat üretiminin kanıtıdırlar.

İSTANBUL UNDERGROUND: BUGÜNÜN TÜRK YERALTI EDEBİYATI

Marjinal yazarlar her türlü sınıflamanın dışında kalırlar : Onlar, 2000 yılların Türkiye’sinde, başka bir edebiyatın ve alternatif bir sanat üretiminin kanıtıdırlar. Genişleyen büyük kentlerin anonimliği içerisinde ayrı bir yerde duran bu yazarların metinleri dergilerde, bloglarda, bazen bir şiirde ya da Metin Kaçan’ın Ağır Roman’ı gibi bir efsane romanda gün ışığına çıkıyor.

Bohem Hayata Elveda! Çok hareketli ve sert Yeraltı, Beyoğlu ve Kadıköy’ün mahallelerinden çıkarak, bütün şehre yayıldı. Küçük İskender, Hakan Günday, Altay Öktem, Metin Kaçan, Sibel Torunoğlu, Batuhan Dedde, Niyazi Zorlu ya da Hüseyin Avni Dede… Tüm bu farklı isimlerin ve imgelemlerin ortak bir noktası var: Türk ruhunu ve nevrozlarını tarayarak açığa çıkarmak. Neşeli şakacılar, radikal kötümserler, kedi köpek gibi birbiriyle çatışan, genç ya da daha az genç yazarların oluşturuğu bir çeşit tesadüfi direniş topluluğu edebi ve sanatsal hayatın basmakalıplarına karşı farklılığını ve direnişini  haykırıyor.

Amerika’daki Beats ya da 1980’lerde İngiltere ve Fransa’daki punk akımlarının temsilcisi yazarlar gibi Türk Yeraltısı’nın  başkaldıran asileri de bugünlerde kültürel bir Yeni Doğuş’un temsilcileri olarak boy gösteriyorlar.

Kuşku ve bazen küçümsemeyle karşılanmış Yeraltı akımın ürünleri şimdilerde her biri çağdaş edebiyatın temel taşları olarak kabul ediliyor. Yeraltı yapıtları 1960’lı yılların Türk modernistlerinin romantik ve Bohemlik mitosunu yeniden canlandırıp devam ettiriyor.

Yeraltı akımının ürünü olan bu eserler Philippe Dupuich’in fotoğraflarıyla bir araya geliyor. Fotoğrafların arka planlarında sefil ve görkemli bir İstanbul manzarası yükselirken, 2013 ile 2016 arasında  geniş planda çekilmiş portreler, bu edebiyat dünyasının gizli kalmış simalarını aynı zamanda kentsel heyecanı ve küreselleşen bir megalopolün  kaynaşmasını anlatıyor.

Fotoğrafçı : Philippe Dupuich 

Bağımsız sanatçı Philippe Dupuich edebiyatla bağlantılı birçok projeye imza attı. “Sur les traces d’Amkoullel, l’enfant peul” (Actes Sud), “La Réunion, île de mille part” (Actes Sud, 2001), “Nos Quartiers d’été” (Le Temps qu’il fait, 2004),  “Le Caire qui bat” (Michalon, 2006), “Empreintes et métamorphoses. Le bassin minier Nord-Pas-de-Calais” (Ouest-France, 2008) ve “Sous le soleil de Bernanos, Itinéraire avec Tahsin Yücel en Artois” (Empreintes temps présent, 2010) gibi edebi derlemelere fotoğraflarıyla katkı sağladı.

Edebiyat danışmanı : Timour Muhidine

Yazar, çevirmen ve Türk edebiyatı uzmanı olan Timour Muhidine, Actes Sud yayınevinde “Lettres turques” adlı koleksiyondan sorumludur.  Aynı zamanda Paris’teki yüksek öğretim kurumu Inalco’da ders vermektedir.

Sergi detayları

Açılış : 24 Mayıs Çarşamba saat 19 :00 – Fransız Kültür Merkezi

Sergi tarihleri: 25 Mayıs – 8 Eylül 2017

Giriş ücretsizdir.

Kayıt zorunludur.