DİLAN BOZYEL İNSTAGRAM CANLI YAYINI

Instagram
08.10.2020 - 20:30

Instagram Live’lar yeniden başlıyor !
Online etkinlik

Institut français Türkiye Instagram canlı yayınlarına tekrar başlıyor!

Her Perşembe Saat 20:30′ da ekibimizin moderatörlüğünde Instagram üzerinden müzik, kültür ve sanat sohbetleri gerçekleşecek.

8 Ekim’deki yayının konuğu Dilan Bozyel.

Fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel, “Paris – Beyrut : Mutluluk Hattı” kitabının yayınlanmasının ardından Aralık-Şubat 2020 ayları arasında Institut français’de sergi gerçekleştirmişti. Yaşayacağı şehri, yaşamak istediği şehirleri fotoğraflayarak bulmaya çalışan bir fotoğrafçı Dilan Bozyel. 

Dilan Bozyel, 1985 senesinde Diyarbakır’ da doğmuş bir fotoğraf sanatçısı. Annesi Kıbrıs Limasollu, babası ise Diyarbakır Liceli.
Yirmi yaşına dek doğduğu şehirde yaşamış, adeta bir kalenin içinde büyürken; dünyayı, iki farklı kültürün buluştuğu aile evinde; okuduğu kitaplar ve şiirler, dinlediği müzikler, izlediği filmler ve üç kardeşiyle birlikte oynadığı oyunlardan öğrenmiş. Kaleden dış dünyaya adımını attığı ve ailesinden uzaklaştığı ilk adımında bir soru belirmiş zihninde: “İnsan, nerede yaşayacağını nasıl seçer?”
Bu soru, sanatçının arayış rotasını belirlemiş. Eğitimlerini Türkiye ve İngiltere’ de tamamladıktan sonra kamerası, kalemi ve not defteriyle sorusunun cevabının peşine düşmüş. Seyahatlerinde kendini asla bir turist gibi hissetmemiş; “neredeysem, oranın yerlisiyim.” diyerek tanımlıyor bu durumu. Arayışının dökümanını fotoğraflar ve notlarıyla oluşturmaya devam etmiş. Ortadoğu’ dan Avrupa’ ya uzanan yolculuklarında çektiği fotoğraflar ve yazdığı cümlelerle duygu durumunu tespit ederek; yaşadığı en belirgin his; dünyada en nadir rastlanan duyguya denk gelmiş; “mutluluk”.

Bozyel 8 Ekim akşamı Institut français Instagram canlı yayınında sıradışı hikayesini bizlerle paylaşacak.

https://www.instagram.com/institutfrancaisdeturquie/