22. İstanbul Tiyatro Festivali – Pixel

Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
04.12.2018 - 20:30

Yönetmenliğini 1990’ların başında hip- hop sahnesinin en etkin figürlerinden biri olarak ünlenen koreograf Mourad Merzouki’nin üstlendiği PIXEL, hip-hop ve video sanatı arasında bir pencere açıyor ve ortaya göz kırpmadan izlenecek bir koreografi çıkıyor.

Pixel

22. İstanbul Tiyatro Festivali’nden ışığın ve dansın sınırlarını sınayan, kaçırılmayacak bir performans! Yönetmenliğini 1990’ların başında hip- hop sahnesinin en etkin figürlerinden biri olarak ünlenen koreograf Mourad Merzouki’nin üstlendiği PIXEL, hip-hop ve video sanatı arasında bir pencere açıyor ve ortaya göz kırpmadan izlenecek bir koreografi çıkıyor.

Merzouki, bugüne kadar pek çok farklı çalışmaya imza attı; hip-hop’ı sirk, dövüş sanatı, güzel sanatlar ve canlı müzikle buluşturdu; bu dans hareketinin sosyal ve coğrafi kökenlerini de koruyarak, çokdisiplinli bir yaklaşımla melez bir dans dili yarattı. Topluluğu Compagnie Käfig ise, geçtiğimiz 20 yılda, 60 ülkede 3000 performans sergileyerek 1,5 milyon seyirciye ulaştı. PIXEL’de dansçılar, üç boyutlu sahnelemede yaratılan sanal manzaralarla harekete geçiyor. Dijital projeksiyonun sentetik dünyası dansçının gerçekliği ile etkileşime giriyor ve beden ile imgeler, bir şiir ve imgelem yaratmak için birleşiyor.

Pixel gösterisi, 22. Uluslararası İstanbul Tyatro Festivali çerçevesinde İKSV’nin işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Mourad Merzouki yönetmenliğindeki Centre chorégraphique national de Créteil et du Val-de-Marne / Compagnie Käfig finansal olarak Ile-de-France Bölgesel Kültür İşleri Ofisi – Kültür ve İletişim Bakanlığı, Val-de-Marne Departmanı ve Créteil Şehri tarafından desteklenmekte ve uluslararası turneleri için desteğini Institut français’den sağlamaktadır.

Spotify Playlist