FKM KONFERANS: DE GAULLE’UN ANKARA’YA DEVLET ZİYARETİNİN 50. YILI

FKM, Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
09.11.2018 - 19h

Konferans

KONFERANS: DE GAULLE’UN ANKARA’YA DEVLET ZİYARETİNİN 50. YILI

  • 9 Kasım Cuma günü saat 19.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde  
  • Konferans Fransızca ve Türkçe simültane çeviri yapılacaktır
  • Rezervasyon: murat.celik@ifturquie.org 
  • Konusmacilar: François Bujon de l’Estang ve Prof. Dr. Baskın Oran

General De Gaulle, elli yıl önce (25-30 Ekim 1968) Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulundu.  Ankara Fransız Kültür Merkezi, bu tarihi ziyareti anmak amacıyla, o zamanın ayrıcalıklı tanıklarını ve uzmanlarını bu dönem hakkında konuşmaya davet ediyor.

Büyükelçi François Bujon de l’Estang, General De Gaulle’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde (1966-1969) Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri görevini üstlenmişti. Konuşmasında, De Gaulle’ün güncel dış politikalara bakış açısı ve De Gaulle’cü dünya görüşünün temel ilkeleriyle biçimlenmiş olan, Fransa’nın Türkiye politikalarına da değinecek. General, bu ziyareti vesilesiyle de, Yalta konferansında ortaya çıkan iki kutuplu dünya düzenine muhalif tavrını koruyarak, ulusal bağımsızlık ve ikili blok sistemini aşma mesajı vermişti. 

De Gaulle, her dış ziyaretinde yaptığı gibi, Ankara’ya vardığında da bir kaç cümle Türkçe telaffuz ederek konuşmasını yaptı. Mustafa Kemal Atatürk’e son derece heyecanlı ve duyarlı bir üslupla saygılarını sunmayı ihmal etmedi.  Anıtkabir özel defterine “Bir insan için ulaşılabilecek en şanlı ve şerefli mevki, milletini yeni bir hayata kavuşturmaktır. İşte Atatürk bunu yapmıştır » diye yazan  De Gaulle, Türkiye’yi sürekli çağdaşlaşma çabalarından ötürü kutlayarak, bağımsızlık ve ulusal egemenliğin hem Türkiye, hem Fransa açısından paylaşılan ortak bir irade olduğunu vurguladı.

François Bujon de l’Estang 1966 yılında Dışişleri Bakanlığı’na katılarak, 1966-1969 yılları arasında General De Gaulle’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterlik görevini üstlenmiştir. 1986 – 1988 yılları arasında Başbakan Jacques Chirac’ın diplomatik danışmanı olarak görev yaptıktan sonra, 1989-1998 yılları arasında Kanada’nın Fransa Büyükelçisi, 1995-2002 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Fransa Büyükelçisi, 2003-2010 yıllarında da Amerika yatırım bankası Citigroup’un Fransa başkanı görevlerinde bulunmuştur.

Aynı zamanda Institut Pasteur (2003-2005), Thales (2003-2009) ve Ulusal Uzay Araştırmaları Merkezi (2003-2010) başkan yardımcılığı ve 1992–1995 yılları arasında Harvard Business School Fransa Kulübü başkanlığını yürütmüştür. Halen uluslararası bir strateji danışmanlık firması olan FBE International Consultants’ın başkanıdır.

Prof. Dr. Baskın Oran

1945 yılında Izmir’de doğan Baskın Oran, ilk olarak Alsancak Saint-Joseph Fransız kolejinde ve sonrasında İzmir Atatürk lisesinde okur.  Üniversite eğitimine San Francisco San Gabriel Üniversitesi’ne başlayan Oran, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye)’ nde eğitimine devam eder ve 1974 yılında uluslararası ilişkiler alanında araştırmacı-asistan olarak görev yapar.

Doktora ve doktora sonrası yapmış olduğu araştırmaları azınlıklar, milliyetçilik ve Lozan antlaşması üzerinedir. O dönemdeki siyasi eğilimi emperyalizm karşıtlığını içerir. 1971 yılında, Türkiye’de Amerikan karşıtı gösterilere katılması onu 4 ay hapis cezasına mahkum eder. 2006 yılında emekli olduktan sonra Oxford St. Anthony’s College’da misafir araştırmacı olarak görev yapar. Bir sonraki yıl, Türkiye’ye dönen Oran azınlıklar ve milliyetçilik gibi uzman olduğu alanlarda Mülkiye’de konferans ve ders verir.  2006 yılına kadar Birgün gazetesinde düzenli olarak yayımlanan yazılarının yanı sıra, 2000 yılından bu yana haftalık Agos gazetesi için, 2007 yılından bu yana ise Radikal ve aylık çıkan Hayvan gazetesi için makaleler yazar.  Basında yer alan en  yeni makaleleri, Türkiye’deki ifade özgürlüğü ile birlikte azınlıkların durumunu ve bölgesel gündemi oluşturan konuları içerir (Suriye’deki savaş, Türk-Yunan ilişkileri).

 

 

Arşiv videoları:

http://www.ina.fr/video/CAF88040223

8′. 25 Ekim: Havaalana gelişi

http://www.ina.fr/video/CAF87002407/voyage-du-gal-charles-de-gaulle-en-turquie-video.html

11′. 26 Ekim gala gecesi

http://www.ina.fr/video/CAF87004790/voyage-du-general-de-gaulle-en-turquie-video.html

5′. Bon résumé. Bir anlaşmanın imzası

http://fresques.ina.fr/de-gaulle/fiche-media/Gaulle00279/voyage-en-turquie-et-entretien-avec-michel-debre.html

10′. Askeri geçit töreni, De Gaulle’un Türkçe birkaç kelime