HİNDİ ZAHRA

BABYLON BOMONTİ
01.02.2017 - 08:30

Zahra Hindi 20 Ocak 1979 tarihinde Fas’ta Kuribga’da dünyaya geldi. Berber ve tuareg müzisyen geçmişi olan bir aileden gelen Hindi’nin ailesinde Oudaden Grubu üyeleri de var. Anne babası ve amcaları genç kızı erken yaşta amazighe kültürü ile tanıştırır ve ona gnaoua geleneksel müziği ile ilgili temel bilgileri öğretirler.

Zahra Hindi 20 Ocak 1979 tarihinde Fas’ta Kuribga’da dünyaya geldi. Berber ve tuareg müzisyen geçmişi olan bir aileden gelen Hindi’nin ailesinde Oudaden Grubu üyeleri de var. Anne babası ve amcaları genç kızı erken yaşta amazighe kültürü ile tanıştırır ve ona gnaoua geleneksel müziği ile ilgili temel bilgileri öğretirler. Şarkıcı olan ve soyadını ön ismi olarak kullanmaya başlayan Hindi Zahra kendisine bırakılan mirası korumaya devam ederken müziğine blues, caz ya da reggae gibi çağdaş müzik türlerini ve hatta Mısır klasik repertuarını harmanlar.

Sahnede konserlerini tamamladıktan sonra stüdyoya giren sanatçı 4 parçadan oluşan ilk EP’sini sonbahar 2009’da çıkardı, bunu 2010 yılında akustik “Beautiful Tango” ile ön plana çıkan Handmade (Deluxe Productions) albümü takip etti. Albümü Avrupa’da birçok listede üst sıralara çıkan sanatçının ünü dünyaya yayıldı. Handmade Fransa’da 2010 yılında Prix Constantin ödülüne, 2011 yılında ise Victoire de la Musique’de dünya müzikleri en iyi albüm ödülüne layık görüldü. Hindi Zahra Nisan 2015’te önce “Any Story” single’ını ardından da Homeland albümünü çıkardı.